| SWΔG a întrebat:

Dati-mi si mie o reteta de sos de branza pentru nachos. Funda!

Răspuns Câştigător
| usurelu123 a răspuns:

1 castron sos de branza pentru nachos

200g branza rasa (emmentaler am avut)
100ml lapte
1 lingura amidon alimentar
1 lingura boia dulce
1 lingurita boia iute
50g unt
sare (optional)
Cum se prepara sosul de branza pentru nachos?

Pentru a prepara sosul de branza mexican, incepem prin a topi un cub de unt (cca 50g) apoi peste se adauga 1 lingura de amidon de porumb si se amesteca bine pana cand se obtine o pasta.

Peste pasta de amidon cu unt se pun 100ml lapte, in mod traditional se foloseste lapte deshidratat (adica lapte din care a fost evaporata cca 60% din cantitatea de apa). Laptele se fierbe 1-2 minute, timp in care se amesteca bine pentru a nu se forma cocoloase.

In cratita se mai adauga 200-250g de branza rasa. In mod clasic, in Mexic se foloseste branza cheddar si branza Monterey Jack, insa eu nu am gasit la supermarket asa ca am folosit emmentaler. Se da focul la minim si se amesteca sosul pana cand se topeste toata branza.

Sosul cu branza topita se adauga 1 lingura de boia dulce (pentru culoare fiindca emmentaler este deschis la culoare in timp ce cheddar este de culoare portocalie), iar pentru gustul picant se adauga 1 lingurita de boia iute sau 1/2 lingurita de sos iute (tabasco); se amesteca sosul de branza apoi se opreste focul si se toarna sosul intr-un castron.

Cum se serveste sosul de branza cu nachos?

Sosul de branza se lasa 2-3 minute sa se raceasca putin inainte de a se servicu nachos. Este bine sa mancati sosul in primele 20-30 de minute, pentru ca apoi se ingroasa, chiar si asa il puteti reincalzi 30-40 de secunde la microunde si se topeste la loc putand fi apoi mancat cu nachos.

5 răspunsuri:
| agirll a răspuns:

Se topeste branza cu smantana impreuna la bain marie. Apoi tocam marunt castraveciorul murat picant si mararul verde si amestecam cu sosul de branza. Mai adaugam 3 boabe de piper negru zdrobit atunci pe loc.Servim intr-un bol cu ardeiul iute infipt in sos si alaturi de triunghiuri crocante de nachos cheese(chipsuri din cereale cu gust de branza ) funda?big grin

| Adryanna2000 a răspuns:

Sos de branza pentru nachos | Rețete Culinare
www.iuli.eu/sosuri-dressinguri/sos-de-branza-pentru-nachos
2 Feb 2012 – Atunci cand mergem la film ne luam in mod alternativ popcorn sau nachos cu sos de branza sau sos salsa, iar fiindca in week-end ne-am uitat...

| ViolentDemise a răspuns:

Sincer si eu am incercat o gramada de retete, vroiam sa-mi iasa ca sosul care se da la odeon, cand intri la film. Ceea ce iti recomand este sa mergi la un supermarket, gen kaufland, si acolo gasesti la raionul cu chipsuri si tortilla, sosuri pentru respectivele. costa in jur de 6 RON si mi se pare ca se numesc POCO LOCO. Crede-ma ca te-ar costa mult mai mult sa il faci tu acasa big grin.