| elutsa10 a întrebat:

Peste cateva zile va fi aniversarea dirigintei mele. Vreau sa-i iau un tort. Nu am ost deocandata la nici o coetarie. Stiti cam cat ar costa un tort simplu, adica... sper sa ma intelegeti.

Nu vreau raspunsuri de genul " Pretul este in functie de ce vrei ", vreau un raspuns concret!

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

In Bucuresti la cofetaria Paradis (preferata mea ) in jur la 40-45 lei
http://www.cofetariaparadis.ro/cofetarie.php?categorie=Torturi-Tort

2 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Un tort simplu te va costa aproximativ 30-40 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Depinde de fiecare cofetarie, dar nu depaseste 50 de ron.
Dar ai putea sa faci tu unul...
TORT
Blat: 8 oua, 8 linguri faina, 3 linguri nuca macinata, 16 linguri zahar, vanilie, un pahar mic de ulei
Crema granache: 500 ml frisca, 500 gr ciocolata.
Blatul :
Se bat albusurile spuma cu 8 linguri zahar. Galbenusurile se freaca cu 8 linguri zahar. Se pune uleiul. Se amesteca cu albusurile in care se pune faina, nuca si vanilie.
Se pune in tava si se coace la foc potrivit.
Crema granache : Se pune frisca intr-o cratita la foc mic si se amesteca mereu sa nu se lipeasca. Cand ajunge la fierbere se ia de pe foc si se adauga ciocolata maruntita.Se omogenizeaza bine, se pune pe foc mic pana se topeste ciocolata.
Dupa ce se raceste se tine la frigider o noapte.
Cand se scoate de la rece se freaca bine si se umple cu ea blatul tortului.
Blatul se taie in patru se insiropeaza si se umple cu crema.
Tortul se imbraca cu frisca.
Te pup!