| Acvila149 a întrebat:

Mi-a cazut draperia - a iesit din perete o bucata de lemn (nu stiu denumirea) din alea doua care sustin lemnul ala mai lung pe care sunt bagate inelele draperiei. Ce sa fac? Scuze ca nu stiu denumirile dar cred ca stiti la ce ma refer.Plz Help.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Lemnul ala mai lung care sustine perdeaua se numeste corniza. Lemnul care ti-a cazut se numeste diblu.Era prins cu ghips si acum s-a desprins.Asa se lucra cu ani in urmă.Iti trebuie o bormasina cu rotatie si percutie. Pentru ca acolo este perete sau grinda de beton.Dai gauri cu bormasina cu spiral de 8 cat sa-ti intre niste dibluri(nu ca alea de lemn. Sunt niste suruburi cu camasa de plastic, se gasesc in comert) exact in dreptul gaurilor de sustinere de la corniza.In gaura bagi intai camasa de plastic de la diblu (sa intre toata) apoi potrivesti agatatoarea de la corniza in dreptul gaurii cu camasa si apoi bagi prin ambele, prin infiletare cu o surubelnita, acel surub. Floarea surubului sa nu treaca prin gaura de la corniza. Iti va cadea iar.La fel si la cealalta gaura.Prin strangerea surubului la maxim, camasa de plastic se umfla in gaura respectiva.Va fi nevoie de doua persoane.Singur nu poti. Sper ca ai inteles.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Nu se prindeau cu ghips ci cu aracet. Oricum, ceea ce ai spus tu este corect.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Crede-ma ca cu ipsos(ghips) cu care se prind dozele pentru prize la instalatia electrica. Am cativa anisori de lucrat in domeniu.Aracetul nu e pentru asa ceva. Poate doar sa inmoi lemnul in aracet ca sa nu crape reparatia.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Iar eu aveam atelier de tamplarie la unitate. N-am auzit de asa ceva in 27 de ani de activitate! Doar Aracet si Prenandez.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Fiecare acorda intaietate domeniului in care lucreaza. E ceva normal.

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu stiu de ce mi se pare ca nu ai facut niciodata lucrari din astea si probabil nu ai nici cu ce. Daca te invata cineva ai curaj sa stai sub draperie dupa ce ai pus-o tu? Deci...mai trebuie raspuns?

| TanyaTanny a răspuns:

Pai..depinde de model. Im general ar trebui sa aiba um loc in care poti bate cuie sau o gaura cu care poate sa fie agatat