| Andrea167 a întrebat:

Bună tuturor!
As dori și eu sfat de la cineva care sa îmi înțeleagă situația...
Eu sunt plecată in Germania cu logodnicul de un an, lucrez la o familie, fac curățenie. Acești nemți nu sunt foarte prietenoși, nu mă plătesc cum ar trebui, am mini job (450€ pe luna) acum mai lucrez tot la ei plus și la firma lor și nu mă plătesc pentru orele in plus.
Logodnicul meu spune sa nu ii întreb nimic, sa nu spun nimic, dar eu nu vreau sa muncesc pe gratis. Prima data a fost ok după a început sa nu mă plătească corect, m-au făcut in toate felurile, dar stau si rabd pentru logodnicul meu care tot lucrează la ei la ferma de animale.
Logodnicul meu îmi spune mereu sa tac și vorbește urat cu mine când spun ceva ce nu ii place, eu mi-am lăsat familia, școala totul pentru el, și mie apărarea nu mi-o ia niciodată, nici nu știu ce sa fac, avem o relație de 6 ani, sunt multe de spus dar nu mi-ar ajunge un caiet sa scriu tot.
Banii pe care ii fac toți merg la logodnic, când spun ceva ce nu ii place mă face proasta și in alte moduri, oare ce sa fac? Sa plec in țara si sa îl las aici sau sa stau cu el sau sa rabd de la nemți și de la el?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| wolfves a răspuns:

Parerea mea : e clar ca nu te iubeste daca te jigneste.
Mai bine mai strange bani separat daca poti ca sa te muti altundeva acolo. Ar fi pacat sa pleci din Germania si sa vii aici, sincer. Dar daca ai aici familie si cum ai spus ca banii ajung la logodnic (deci nu prea ai cum sa strangi), atunci mai bine vii aici si stai ceva timp pana strangi bani si poate pleci in alta tara.
Stiu ca e mai greu de actionat decat de spus, dar gandeste-te : nu cred ca vrei sa traiesti asa toata viata, nu?
Mult succes!

| Andrea167 explică (pentru wolfves):

Nu as vrea sa trăiesc așa toată viața, dar sper ca se va schimba, îl iubesc foarte mult și nu pot renunța la el așa ușor,

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Știi tu, lumea pleacă în afara pentru o viata mai buna, dar majoritatea ajung sclavi pe la nemți, italieni, spanioli. Pleacă repejor de acolo cât încă mai poți. Un bărbat care te ar iubi nu te ar tine sclava.

| Andrea167 explică (pentru suntserios):

Și el spune ca dacă l as Iubii nu l as parasi

| Adry05 a răspuns:

E un nesimtit

| Dalmore a răspuns:

Ai gresit ca ai lasat totul pentru el - nimeni nu merita atatea sacrificii. Pleaca de acolo si cauta-ti un barbat care sa te respecte, ca viata-i scurta si nimeni nu merita sa traiasca asa. O sa fie greu la inceput fara el, dar o sa-ti multumesti mai incolo. Parca ai fi sclava lui, ce dracu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un barbat cand iubeste o femeie are grija de ea ca de ochii din cap, nu o jigneste, nu o face sa se simta ca ultima sclava. Eu in locul tau nu l-as numi logodnic, n-as vrea sa-mi traiesc toata viata langa un asemenea om. Schimba-ti job-ul, muta-te singura, lupta pentru tine, nu sta sa se poarte nimeni asa cu tine. Nici el, nici altii.

| Peridava a răspuns:

Nu trebuie sa rabzi. Nici ce-ti face prietenul (de ce banii tai merg la el?!) nici ce-ti fac patronii. Cauta un alt loc de munca acolo si muta-te singura. Prietenul, sa nu te oblige sa stai cu el. E pacat de cei 6 ani daca asa se poarta cu tine.