| Iote a întrebat:

Buna ziua gospodinelor si gospodarilor.
Am o problema de... mizerie. Hornul centralei mele de apartament este langa geamul balconului (iesit in afara). Curentii de aer, duc fumul spre acel geam. Problema este ca sticla s-a patat (ca niste stropi de noroi) si nu se curata cu nimic din ce am incercat eu. Parca ar fi zgariata, dar nu este. Din experienta voastra, ce-mi puteti recomanda pentru curatare?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Centrala nu scoate fum. E buna solutia recomandata de XKronstadt dar cauza pare sa fie alta.

| Iote explică (pentru darrio2007):

Eh, cum vrei tu sa se exprime un nespecialist!
Chiar nu stiu cum se numeste ce scoate centrala. Ca daca era doar abur, nu pata.

| Iote explică (pentru darrio2007):

A, si am uitat sa intreb: care crezi ca ar fi cauza?

| darrio2007 a răspuns (pentru Iote):

Nici o problema. Cand i-ai facut ultima verificare?

| Iote explică (pentru darrio2007):

Acum o luna. happy Problema e mai veche. Insa acum a inceput sa ma sacaie chestia asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Iote):

Centrala nu elimina ceva „gras". Doar hota de la aragaz, daca ai.

| Iote explică (pentru darrio2007):

Nu, nu am hota. Si oricum, ar fi exact in partea opusa.

| anonimg a răspuns:

Cosul de fum trebuie sa fie obligatoriu -prin lege- mai inalt decat acoperisul.

| Iote explică (pentru anonimg):

La bloc. Ai vazut cum arata un bloc cu centrale termice de apartament?
Cam asa: https://www.google.ro/......79t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1slCgERdcd1g3XPBD3XNYwDw! 2e0! 7i13312! 8i6656? hl=ro
sau asa:
https://www.google.ro/......73t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1slCgERdcd1g3XPBD3XNYwDw! 2e0! 7i13312! 8i6656? hl=ro

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

E centrala de apartament. Ai vazut vreodata una? La partea de afara ma refer.

| anonimg a răspuns:

1. O solutie ar fi asta: https://www.emag.ro/......DW5FYBMBM/
2. O alta solutie ar fi asta (gasesti la orice magazin de piese auto):
https://wd40.ro/multi-use-product/

| Iote explică (pentru anonimg):

Poate a doua sa fie buna. Eu suspectez ca ce se elimina prin cos are si ceva "gras". Combinat cu praful de pe strada...

Răspuns utilizator avertizat