| Gustos.ro a întrebat:

Ce carne folosesti mai des cand gatesti - pui, porc, vita? De ce?

89 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

De niciun fel, nu mananc carne.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Familia mea consuma mai des carne de pui (curcan ) si peste, urmeaza carnea de vita si foarte putina carne de porc (in perioada sarbatorilor de iarna). Motivul este ca nimeni din familia mea nu agreaza grasimile pentru ca nu sunt sanatoase pentru organism.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Criticule, carnea de pui contine multa grasime daca o consumi cu piele, pieptul de pui fara piele fiert sau gratar pus alaturi de legume e super...incearca si tu...

daniela
| daniela a răspuns:

Pui - pare mai usor de digerat si gatit

lolita
| lolita a răspuns:

In aceasta ordine, carne de vita, pui, porc (este destul de "grea" pentru stomac, si o folosesc cat mai putin posibil).

auran
| auran a răspuns:

Pui si vita - pui pentru copii (altceva nu le place - eventual peste), vita pentru noi astia mari (este gustoasa si merge bine cu un pahar de vin rosu) si rareori porc (doar eu - as acu putina grasimuta, gen ceafa a la Nikita)

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cele mai sanatoase tipuri de carne sunt cele de pui, curcan si peste, dar consumate fara pielita, deoarece aceasta contine multe grasimi.
Folosesc mai mult carnea de pui pentru ca este o carne slaba, versatila si ieftina. Cea fara piele este extrem de slaba, fiind depasita doar de cea de curcan, fructe de mare si unele specii de pesti. De asemenea ea contine mai multe proteine si mai putine grasimi decat carea de porc sau vita. Carnea alba se remarca prin continutul de fier, zinc, magneziu, vit B12, elemente esentiale mentinerii sanatatii.

Carnea de vita si de porc este o carne rosie, bogata in calorii si grasimi monosaturate, periculoase pentru organism, fiind bine sa fie consumata cel mult de 2 ori/luna in cantitate mica.
Aceasta carne prezinta avantaje si dezavantaje. Gresim atunci cand o mancam in exces. Este o sursa de proteine, vitamine si minerale. De asemeni, carnea rosie de vita sau porc este bogata in grasimi saturate si saraca in grasimi mononesaturate si polinesaturate. Dar are si o grasime buna, descoperita recent, asa numitul acid linoleic (CLA)-care are un rol important in arderea grasimilor si impiedicarea depunerilor acestora pe abdomen sau coapse. Trebuie doar sa alegem carnea slaba pentru a evita pericolul depunerii de colesterol...si cand ne gandim ca acest lucru era de neconceput in trecut...grasimea dadea gustul carnii...
Fiind intr-un regim strict de vreo 20 de ani...in urma unei hepatite cu virus C...am consumat mai des carea de pui si peste... dar si de vita, mai rar...doar fiarta sau la gratar! Oamenii sanatosi pot folosi carnea de porc cu masura si fara grasime.
De fel alternez aceste trei feluri de carne... pui/curcan, peste si vita, in asa fel incat sa diversific hrana, care si asa este destul de restrictionata pentru mine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pui.Este si cel mai sanatos tip de carne.Ador mancarea de pui.

| JustMeFlory a răspuns:

Pui-nu imi prea place carnea de porc, si nici cea de vita.

| matura a răspuns:

Folosesc carnea de pui si vita. Mi se pare ca sunt carnuri mai usor de digerat si mai sanatoase.

| hashe86 a răspuns:

In familia mea se mananca orice fel de carne, cam in aceleasi proportii. mie imi place puiul si rata, apoi pestele proaspat(cu gust puternic de peste).

| flori_8244 a răspuns:

Pui. E o chestie de gust personal.In zilele noastre toate tipurile de carne nu sunt sanatoase asa ca fiecare cu preferinta sa.

| Brigitta a răspuns:

Pestele imi place cel mai multhappy
Apoi porcul (stiu ca nu e bine) happy Si curcanulhappy

| pepe a răspuns:

Pui si peste. Am doi copii mici si pentru ei celelalte sunt prea grele la stomac.

Răspuns utilizator avertizat
| julliano a răspuns:

Pui 40%, porc30%, peste20%, vita10%. Gata retetaa! :-p

| julliano a răspuns:

Pui 40%, porc30%, peste20%, vita10%. Gata retetaa! :-p

| inna a răspuns:

Piept de pui si de peste, sunt mai usor de digerat, putine grasimi si mi se pare mai gustoasa carnea alba tongue.

| Tommy a răspuns:

carnea de porc, dupa toate constatarile trebuie sa fie in buctarie cat mai putina. Asta in cazul in care nu ai convingerea k trebuie chiar exclusa. Spun asta din convingere, chiar daca nici eu nu am eliminat-o inca. Carnea de pui si de vita sau miel (daca-ti place) gateste-o cat poftesti. Traiesc intr-o tara de peste 6 ani unde am invatat mai multe decat in tara noastra "draga", unde se mananca carne multa. dar niciodata fara combinatiile de legume. Si asta numai pentru sanatatea noastra. K este o salata la carnea fripta, ori chiar dupa ce o prajesti adaugi o ceapa un morcov, orice + o cana de apa si le inabusesti sa nu uitam legumele pe langa mult gustoasa carne. deci pui, vita, curcan si miel. Pentru sanatatea ta.

| Milk Swan a răspuns:

Pui, porc, vita si peste.
1. Puiul: Este gustos, fraged si mititel, nu ca curcanu' de exemplu, care se strica in frigider pana-l mananci!
2. Porcul: Chiar daca are grasime, este bine sa mananci putin din fiecare!
3. Vita: Pana si testoasele mele o mananca cu pofta si placere, si e foarte buna in amestec de pui, porc si vita, intr-o ciorba!
4. Pestele: Nu are grasime, e ieftin, usor ( carnea e usoara ), cu fosfor, vitamine, si mai mancam si niste lamaie, de fiecare data cand mancam si peste.

| Ea a răspuns:

Pui... pentru ca este cel mai sanatos. Porc si vita foarte rar...

| Klara a răspuns:

Mult, mult pui si peste. Niciodata porc. Rareori vita sau miel (mielul doar de sarbatori)

| CrucifiedCountess a răspuns:

Pui...porc...peste(numai cod)

| lili24 a răspuns:

Toate sunt f bune cind stii sa faci mincare buna, viziteaza www.reteterapide.com si te vei convinge

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Pui si peste
miami :X

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Pui si peste :d love struck

| crisS a răspuns:

Pui si peste... ( nu are atata grasime )

Răspuns utilizator avertizat
| Abi_5708 a răspuns:

Pui. e buuuuun love struck

| Sophie_3843 a răspuns:

Carnea de pui este un gust personal.Nu are atata grasime ca si carnea de porc si este gustoasa! Tia-s recomanda sa nu consumi o cantitate exagerata de carne de vita sau de porc pentru ca nu face bine la organism!