| iyony19 a întrebat:

Ca studenta e mai bine sa stai in camin sau cu chirie?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La camin unele usi au incuietoare si nu intra nimeni, poti cere acordul proprietarului locuintei (daca e) sau cine se face responsabil sa instaleze o incuietoare, pentru protectia bunurilor tale. Daca nu poti sa te muti intr-un apartament cu camere impartite tip camin si proprietarul sigur va fi de acord sa instaleze o iala la usa ta nu se pune problema, faza e ca trebuie vorbita cu varf si indesat treaba.

| mona a răspuns:

In chirie e mai bine, in camin nici macar nu poti invata ca lumea pentru ca multi sunt pusi pe distractie

| mixxjim a răspuns:

Depinde ce fel de persoana esti, sunt avantaje si dezavantaje la ambele. In chirie e mai scump, daca stai cu vreo baba poti nimeri vreo ciudata sa-ti manance si sufletul, si mancarea, si tot laughing E mai avantajos daca esti genul mai retras, daca iti place linistea si vrei sa stai doar sa inveti. Daca esti genul sociabil, care are si vrea sa aiba multi prieteni, ii place harmalaia si vrea sa cunoasca lume in camin e locul potrivit, cunosti lume mai multa, iti faci prieteni, si fete, si baieti, socializezi mai bine si aici se pot lega prietenii pe viata. E mai greu insa cu galagia, ca nu poti dormi sau invata intotdeauna in conditiile care ti-ar placea tie happy Cu colegele de care pomenea @Andryez nu-i obligatoriu, daca tu nu vrei si nu faci acelasi lucru nu o sa-ti faca nimeni asta, spui clar de la inceput ca nu-ti place si nu faci asa ceva si s-a rezolvat. Poti incerca sa stai un an, sau chiar si numai un semestru si daca nu-ti place te muti cu chirie, mai ales daca ai loc la buget si loc in camin asigurat, locul il poti da pe urma, daca nu mai vrei sa stai in camin.

| Seepty a răspuns:

Cu chirie e mai bine, pentru ca nu iti umbla nimeni prin lucrurile personale.

| Andandut a răspuns:

Daca stai in camin, ai un avantaj: economisesti bani, pentru ca e ieftin. Dar in schimb stai cu mai multe persoane in camera. Sunt si camine unde stau doar doua persoane in camera, dar la alea se intra cu note foarte mari. Si ai baie proprie in camera, nu e la comun. Intereseaza-te de aceste camine care au camere doar pentru doua persoane (cum ar veni tu si inca o persoana, ca sa fiu mai explicita sa intelegi), pentru ca nu cred ca ti-ar conveni sa stai cu inca 3 sau 4 persoane in camera. Sau na daca tu crezi ca rezisti sa stai cu atatea persoane(3 sau 4), e ok. Dar nu te vei putea odihni intr-un mod normal, trebuie sa-ti mai faci si programul dupa persoanele din camera pentru ca unele adorm mai tarziu, unele nu dorm deloc noaptea si dorm ziua...si tot asa. Bine depinde si ce fel de persoane nimeresti. Nu toate sunt asa. Dar ti-am zis ca o masura de precautie.
Iar la caminele astea unde stau cate 4 persoane intr-o singura camera, baia este la comun cu tot palierul.
La o chirie avantajul e ca ai mai multa liniste, te simti mai in largul tau, dar preturile sunt cam mari.
Eu zic asa: daca te duci acasa in fiecare weekend, te sfatuiesc sa te cazezi la camin, pentru ca n-are rost sa dai atatia bani pentru o chirie odata ce tu mergi acasa saptamanal (bineinteles, mai intai stai sa-ti vezi si orarul de la facultate, sa vezi daca-ti permite sa mergi acasa in fiecare weekend, ma gandesc sa nu ai ore si sambata de exemplu). Iar daca nu ai posibilitatea sa mergi acasa in weekend-uri, eu zic sa stai in chirie, dar nu cu vreo baba, ci cu niste studente de varsta apropiata cu tine.gasesti anunturi pe net..sau poate ai prietene care vin si ele la facultatea la care te duci tu si poate vor sa inchiriati toate un apartament.
Crede-ma ca daca nu pleci acasa saptamanal, te vei sufoca intr-un camin cu atatea persoane in camera, vei obosi...
Doar daca ai norocul sa prinzi loc la camin unde stai doar cu o persoana in camera, atunci ar fi o chestie. da ti-am zis, trebuie sa ai nota mare de admitere. succes!

| Andryez a răspuns:

Ori in camin, ori in chirie nu vad diferenta... doar sa stai singura in chirie asa merge, asa in camin, ba pune una mana pe rimelul tau, ba iti ia rujul, ba se incaltza cu pantofii tai cu toc laughing))