| Alin_Tontea_Ioan_1990 a întrebat:

Ce Panou fotovoltaic imi trebuie sa-mi cumpar pentru a pune in functiune 3 Becuri cu infrarosu Kerbl/Philips – 250 W?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce sa folosesti becuri cu filament?
Foloseste iluminatoare cu Led-uri infrarosii, consumul va fi mai mic de pana la 8-10 ori!
Iar pentru un consum de 30-35W este suficient un singur panou de 60-80W, iar instalatia auxiliara este mult mai simpla si mai ieftina (ai nevoie doar de acumulator si cateva piese electronice ieftine).

| Alin_Tontea_Ioan_1990 explică (pentru Bula):

Sunt pentru incalzire happy adica gen incalzirea puilor de gaina big grin se amplaseaza la 50 cm (ceva de genu si au o raza de 1, 2 - 1, 4 m de incalzire happy

Pentru mini ferma happy As vrea sa fac o afacere big grin si as prefera panou solar decat sa ma racordez al curent happy

| Bula a răspuns (pentru Alin_Tontea_Ioan_1990):

Ar fi foarte scumpe... puii big grin
Mai bine fa le un fel de sera si un acumulator de caldura din teracota sau asemanator.

La un consum de 750W trebuie sa ai instalatia dimensionata cel putin dublu (preferabil 4-5 ori), iar panourile + acumulatoarele costa cateva mii de euro.
Eu n-as rezolva astfel...

| CM7YRE a răspuns:

Un Idella e destul de ok:
http://l.profitshare.ro/l/3844479

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Un panou care sa genereze minim 1200 W