| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre torturile fara oua? Is bune la gust? Ca aspect arata bine? Nu de alta, da` maine ii ziua mamei mele, si vreau pe diseara, asa pe dupa 12 cand vine de la lucru s`o surprind un`pic cu un tortulet, da` ca sa vezi am de toate, doar oua, nustraight face, unu` singurlaughing. Si daca si stiti o reteta ar fi perfect. Mulmessssccc!

9 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am mâncat prăjituri fără ouă şi au fost foarte bune. Nu ştiu reţete. Îmi vin în minte numai salam de biscuiţi, bombe, rafaelo, chestii care se fac uşor şi nu necesită coacere.

| ecristinamc a răspuns:

Poti incerca ceva cat mai clasic si simplu. Fa un tort din clatite fara oua; 0
Asa.sigur o vei surprinde. Pui intre clatite crema si asa pui vreo 20-30 cclatite depinde cum vrei tu apoi decorezi.
Este o ideee geniala zic eu.Sau incearca un tort din combinatie de mai multe prajituri. Fa o crema si pune ceva colorant in ea sau peste tortul de clatite pune pasta de zaharwinking
Va fi excelent
Succes si la mulyi ani pentru mama ta

| ecristinamc a răspuns:

Cu mare placere:*
Nu am fost pe ''faza'' ieri

| cristinela a răspuns:

La multi ani si din partea mea, pentru mama.Sa=ti traiasca si sa ii mai faci surprize placute.

| Malvina24 a răspuns:

Da! sunt foarte bune uite o reteta:
Tort Fara Oua

Ingrediente
3 pahare gris crud, 1 pahar faina, 1 pahar zahar, 1 pahar nuci pisate 2 pahare lapte, ½ lingurita praf de copt, 30g unt; Crema: 300g unt, 50g cacao, 100g zahar, ½ pahar apa; Siropul: 100g zahar, 1 pahar apa, rom

Preparare
Se amesteca totul bine in ordinea indicata la cantitati. Se unge o forma cu unt. Se toarna compozitia si se coace la foc bun 35-45 minute. Se lasa sa se raceasca si se taie orizontal in trei foi. Blaturile se imbiba cu un sirop din zahar, apa si rom si se umplu cu o crema preparata astfel: se leaga un sirop din 100g zahar si ½ pahar apa. Se amesteca cu cacao. Cind s-a racit, se toarna putin cite putin peste untul frecat spuma, amestecind mereu.

Durata
1 h

| MisterKat a răspuns:

Mai bine cumperi niste oua. 10 oua(5 oua intregi pentru crema si 5 oua pentru blat). Pentru blat: Bati 5 galbenusuri cu 10 linguri de zahar, un praf de sare, se bat bine si apoi se adauga pe rand 10 linguri de apa (atentie treptate, cate una pe rand) si apoi se bate cam 30 minute cu mixerul pana cand devine ca o spuma si se adauga esenta de rom, un praf de copt si 10-12 lingur de faina(depinde de marimea lingurii, tot treptate, deci cate una pe rand). Separat se bat albusurile separat cu un praf de sare se adauga albusul batut peste compozita de mai sus, treptat. Atentie! Nu se bate cu mixerul in continuare ci cu un tel foarte usor ca sa nu se lase compozitia, cu miscari de jos in sus. Forma dorita se unge cu putin ulei, se tapeteaza cu putina faina si apoi se adauga compozitia. Se coace circa 30 minute, primele 5 minute la foc mai iute, iar restul la foc mai moderat. Atentie! Cuptorul trebuie sa fie bine incalzit inainte de a baga compozitia la copt, cu o jumatate de ora.
Crema: Pentru crema: Sunt necesare 5 oua intregi, o cana de zahar(o cana mare - circa 200-250 g de zahar), se bat ouale cu zaharul intr-o cratita cu coada, aceasta se pune in alta oala cu apa rece si se pune pe foc, unde se fierbe in asa-zisul "baine marie", se amesteca din cand in cand pentru a nu se face cocoloase cam circa 30-40 minute, mai spre sfarsit se adauga cacao(inainte cu vreo 10 minute de a fi luata de pe foc). Pentru a se incerca crema se picura de pe tel cu care ai batut crema pe o farfurioara rece, uscata, cateva picaturi din compozitia obtinuta(din crema).
Daca crema se incheaga, inseamna ca este rece. Se da la rece(atentie nu baga crema fierbinte in frigider!), cand este calduta ca laptele se adauga un pachet de unt sau margarina Rama si se amesteca cu mixerul pana la omogenizare, se adauga esenta de rom, vanilie sau alta esenta preferata, zahar vanilat.
Blatul obtinut (dupa ce l-ai scos din tava si s-a racit), se taie in 2/3 parti si se insiropeaza pe rand "foile" obtinute printr-un sirop obtinut din zahar(4-5 linguri de zahar), apa(o cana de apa) se fierb si apoi se adauga esenta. Si se insiropeaza in felul urmator:
- se presara cu lingurita pe prima foaie asezata pe platou, siropul, se pune apoi crema si nuca macinata/cocos.etc.
- se pune deasupra urmatoarea "foaie", se presara apoi din nou o parte din sirop, se adauga din nou o parte din crema si nuca/cocos.
Si se pune apoi, ultima parte din blat, se pune crema, nuca/cocos si eventual pui niste frisca.

Succes!
Imi cer scuze daca am facut niste greseli gramaticale...

Pofta buna!

O zi buna!

| ΔH a răspuns:

Ce parere ai de torturile facute din mamaliga? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gata, am cumparat blatlaughinglaughing. Mai simpluu...degeaba vreau sa o fac eu pe cofetara...ca nu`mi iasalaughing. Un blat de tort, 2 creme la rece o frisca la tub si LA MULTI ANI, MAMI!love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ecristinamc: intrebarea a "expirat" dejalaughing, era pentru ieri, dar multumesc oricum, poate altadata o sa incerchappy.