| Geana_Traian_1996 a întrebat:

Ce se intampla daca bagi apa rece in centrala termica pe gaz in timp ce este pornita? ( pentru a creste presiunea centalei)

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Risti sa strici centrala sau sa scazi drastic temperatura in locuinta.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu exact ce se intampla, pentru ca nu am facut asta niciodata in timpul functionarii. O fac doar cand centrala nu functioneaza si apa din instalatie este la o temperatura scazuta. Nu recomand sa faci asa ceva atata timp cat functioneaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce, ti s-a urat cu binele? Vrei sa-ti explodeze in fata?
daca aveti probleme cu centrala, chemati un tip autorizat sa o repare, dar nu pune apa pe ea sau in ea!

| anonimg a răspuns:

Este interzis persoanelor neautorizate a umbla la centrala in timpul functionarii ei, dar chiar si cand nu functioneaza.
Proprietarul locuintei nu are voie sa umble la centrala; doar daca este specialist, calificat pentru asta.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Spunea cineva mai jos ca nu ai voie sa umbli la central, da acest lucru este valabil in cazul in care te-ai apuca de vreo reparative, dar pentru cresterea presiunii se poate intervene fara problem. Doar nu chemam acum firma se service ori de cate ori scade presiunea in central. Acest lucru nu se face insa cu centrala pornita. In concluzie poti ridica presiune in centrala atunci cand aceasta nu este in functiune