| Atim a întrebat:

Cum e cel mai bine sa iti setezi temperatura frigiderului/congelatorului? Eu am 3°C la frigider si -20°C la congelator. Asa a venit presetat, nu am schimbat niciodată temperaturile si il am de minim 5 ani. Problema ar fi ca daca pun legume sau verdețuri in vreun compartiment de plastic îmi îngheață, le scot pline de un soi de zăpadă subțire. 3°C este prea puțin?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Unde tii vegetalele ai umiditate mai mare in aerul de acolo, iar daca temperatura atinge zero grade imediat si prinde zapada aia.In cazul sucurilor, pe care le tii sus si ce mai spui tu supe, alea sunt lichide, dar in cantitati mari, iar la zero grade de-ar fi nu ar avea cum sa inghete, desi poate acolo mai sus temp este ceva mai mare undeva intre zero si 1 grad.
Vegetalele au pe ele umiditate,deci apa dar asa o pelicula foarte fina,iar daca nu au se evapora apa din ele,diferenta de temperatura face ca apa sa se evapore,ceea ce duce la aparitia pe verdeturi a unei pelicule foarte fine de apa,care la temperatura apropiata de zero ingheata si formwaza acea bruma sau zapada daca procesul continua.
La sucuri si mai sus alea sunt inchise,iar daca sunt deschise,desi multa lume tine acoperit sucuri,supe etc evaporarea se produce ceva mai lent si mai putin, iar daca sa spunem se evapora si de sus, apa coboara unde este mai rece, adica la vegetalele tale.
Te asigur ca acolo ai o temp aproapiata de zero grade, altfel nu are cum ingheta, este imposibil ca la presiunea de 1 atmosfera apa sa inghete la temp mai sus de zero.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca la 3 grade inghehata eu ma fac popa laughing iar daca alea ingheata, asta inseamna ca temperatura e pe undeva la zero grade nu la 3-4 cat ar trebuie sa fie. Termostatu ala nu este bun, sau mai bine spus nu-ti arata temp corect.Ca sa vezi exact ce temp ai in frigider, cumpara un termometru, tine'l in frigider stiu si eu o ora, apoi vezi cum sta treaba.
Unde ai vazut tu la 3 grade sa inghete ceva? Apa incepe sa inghete deci incepe asa sa prinda foarte putina gheata la zero.
Zapada aia ar fi umiditatea din aerul din frigider, umiditate care ar condensa si apoi ar ingheta daca temperatura este zero sau mai mica.Deci verifica temp cu un termometru.

| Atim explică (pentru relian):

Frigiderul e compartimentat si are sertarele alea unde zice ca se tin legumele, numai acolo e problema asta. Sucurile, supele nu ingheata (alea le tin pe rafturi). E posibil sa fie vreo diferență de temperatura intre sertare si rafturi? O sa încerc cu un termometru sa vad câte grade ar fi de fapt, poate chiar nu afișează bine

| relian a răspuns (pentru Atim):

Unde tii vegetalele ai umiditate mai mare in aerul de acolo, iar daca temperatura atinge zero grade imediat si prinde zapada aia.In cazul sucurilor, pe care le tii sus si ce mai spui tu supe, alea sunt lichide, dar in cantitati mari, iar la zero grade de-ar fi nu ar avea cum sa inghete, desi poate acolo mai sus temp este ceva mai mare undeva intre zero si 1 grad.
Vegetalele au pe ele umiditate,deci apa dar asa o pelicula foarte fina,iar daca nu au se evapora apa din ele,diferenta de temperatura face ca apa sa se evapore,ceea ce duce la aparitia pe verdeturi a unei pelicule foarte fine de apa,care la temperatura apropiata de zero ingheata si formwaza acea bruma sau zapada daca procesul continua.
La sucuri si mai sus alea sunt inchise,iar daca sunt deschise,desi multa lume tine acoperit sucuri,supe etc evaporarea se produce ceva mai lent si mai putin, iar daca sa spunem se evapora si de sus, apa coboara unde este mai rece, adica la vegetalele tale.
Te asigur ca acolo ai o temp aproapiata de zero grade, altfel nu are cum ingheta, este imposibil ca la presiunea de 1 atmosfera apa sa inghete la temp mai sus de zero.

| Catalina990099 a răspuns:

Nu are cum sa înghețe la 3°C. Poate e vreo eroare. Încearcă să îl resetezi si la frigider si la congelator si seteaza din nou temperatura.