| anonim_4396 a întrebat:

Am un frigider mic, cam de 100 litri capacitate, cu manual defrost (dezghetare manuala). Tot la o luna-doua trebuie sa-l dezghet. Problema apare cand il pornesc din nou. In primele zile (5-6 zile) lucreaza ca si congelator; ingheata lucrurile, indiferent la ce valoare reglez releul de temperatura. Apoi isi revine de la sine si merge ca frigider normal. Ce-o fi cu el?

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Dupa dezghetare cantitatea de freon pe care o pompeaza compresorul este mai mare. Apoi in timp se regleaza.