| PsychSţev a întrebat:

Sunt nouă pe aici şi mai mult ca sigur întrebarea mea o să vă pară extrem de stupidă. :]]

Anyways, am auzit că în Postul Paştelui nu se consumă ulei. straight face

Btw, e adevărat?

Răspuns Câştigător
| Alexa_9443 a răspuns:

Nu nu e adevarat.
Uleiul de floarea-soarelui e facut din floarea - soarelui, aliment vegetal!
Si cel de masline este de masline, leguma care e de post!

2 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Nu este adevarat. Uleiul de floarea soarelui, masline, etc. poate fi consumat in timpul postului.In timpul postului crestin-ortodox nu se consuma carne sau produse care provin de la animale,cum ar fi unt,lapte,branza,oua.Dar unii tin post catolic nu consuma carne, dar mananca produse de la animale oua, lapte etc.Si ortodocsii tin post asa cei invarsta sau cei cu probleme de sanatate.Nu consuma carne adica pui,vaca,porc,etc., dar nici peste, peste se mananca cand e dezlegare la peste.Copii si cei bolnavi nu trebuie sa tina post.

| dcm4ever a răspuns:

Nu, nu este de loc adevarat.
Uleiul de floarea soarelui este un ulei vegetal iar ce de masline la fel de vegetal...
Succes!