| mary9508 a întrebat:

Am auzit mai multe persoane spunand ca e pacat sa mananci peste in postul Pastelui sau ca e mai mare pacatul cand mananci peste decat atunci cand mananci carne. Cat de adevarat este?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu vorbește despre acest lucru, ce e mai păcat legat de mâncare. Însă Isus spunea ca e mai păcat dacă vorbim urat sau facem lucruri rele, decât ce mâncăm. Isaia58:5-7

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia bre si mananca ce vrei si gata

| TrăieşteClipa a răspuns:

Zicale babesti.
Postul in primul rand este un exercitiu de vointa apoi este o cura de detoxifiere.
Ill tii sau nu, este alegerea ta si nu ar trebui sa intereseze pe nimeni, cu atat mai putin pe individul din Biblie pe care crestinii il numesc gresit Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt traditii! Lasa-le pentru batranii de la tara si creduli. Biblia spune altceva in 1 Timotei 4:3, 4 „Ei interzic căsătoria şi poruncesc abţinerea de la alimente, pe care Dumnezeu le-a creat ca să fie luate cu mulţumire de cei care au credinţă şi cunosc adevărul cu exactitate. De fapt, orice creaţie a lui Dumnezeu este bună şi nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulţumiri,"

| MistretulPufos a răspuns:

Eu mananc de toate, daca esti in crestere nu te sfatuiesc sa tii post