| Sergunss a întrebat:

Ai voie sa mananci peste in Postul Pastelui?

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai voie sa mănânci peste în Postul Paștelui?==ai întrebat aiurea.

Nu ai voie să calci legile, nu ai voie să comiți infracțiuni. == că dacă faci așa ceva te amendează foarte urât sau chiar te bagă la închisoare.

Atâta timp cât există libertatea credinței și a necredinței, nimeni nu te poate obliga să fii creștin.

Creștinii ortodocși au postul Paștelui.

Nu știu cum este la alte ramuri creștine, că nu m-a interesat, ce tâmpenii, mai au și ăia.

Postul sub aspect teoretic, și în particular, Postul Paștelui, ar trebui să fie un timp al meditației și de analiză al comportamentului uman.

Datorită obscurantismului românesc, creștinii habotnici ortodocși români, înțeleg „ Postul Paștelui ", numai ca pe ceva legat de burtă și nu de suflet, și spirit.

Sunt anumite zile, când este „dezlegare la pește". == deci popii te lasă să papi / să mănânci pește, în zilele respective, când este „dezlegare la pește".

Atâta vreme cât nu ești obligat prin nici o lege, să fii creștin, nu trebuie neapărat să ții cont de nimic, din ce zic sau ce fac creștinii.

Deci ai voie să consumi pește, când vrei tu, că nu încalci nici o lege și nici nu comiți vreo infracțiune.

| Sergunss explică (pentru MMihai):

Intrebarea asta am pus-o doar pentru ca mama mea zicea sa mananc. Stiu ca Post nu inseamna doar abtinere de la anumite alimente.

| Mihaela1964 a răspuns:

De Florii, numai.

| andrei1237 a răspuns:

Da,doar in acele zile in care ai dezlegare la carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu nu...

Răspuns utilizator avertizat
| Numai98356 a răspuns:

Nu, pentru ca este tot carne!
dar sunt unele zile in care scrie in calendar ca e dezlegare la peste
doar atunci ai voie sa mananci peste!