| RandomGirl a întrebat:

Hey TPU!
Eu am devenit recent vegetariana, dar mai mananc si peste si produse de la animale oua,lapte, branza etc foarte rar cam o data pe saptamana, si chiar as vrea un site de retete vegetariene gustoase sau retete care le-ati incercati si voi.
Dau FUNDA, multumesc :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.svr.ro/

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite, pe acest site sunt multe rețete și meniuri de post/vegetariene, scrie după fiecare "de post" http://zinnaida.ro/retete-culinare-pe-inteles/

| RandomGirl explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RandomGirl):

Cu plăcere, să fii sănătoasă! happy

| 4ndr33y a răspuns:

Nu poti fugi de natura umana, omul a fost carnivor la origini, manca verdeturi cand se intorcea cu coada intre picioare de la vanatoare.

| RandomGirl explică (pentru 4ndr33y):

Nu este in totalitate adevarat, da omul a fost facut carnivor, dar traim intr-o era in care sunt si alte cai de supravieturire si in plus daca o sa continuam sa ucidem in asa ritm animalele o sa ramanem fara, iar natura o sa putem mereu sa o cultivam, atata timp cat avem un sol fertil, iar alegerea mea de a fi vegetariana nu deranjeaza pe nimeni, de ce te-ar deranja pe tine? In plus am facut aceasta alegere pentru a ma ajuta pe calea spirituala mai mult si in plus nu vreau sa mai am pe constiinta animalele care mor pentru a imi satisface mie pofta si ele au dreptul sa traiasca asa cum o avem si noi!
"Nimic nu va fi atat de benefic pentru sanatatea oamenilor si nu ne va mari sansele de supravietuire pe Terra ca evolutia la o dieta vegetariana."
- Albert Einstein
Iti doresc toate cele bune, chiar daca sunt vegetariana asta nu ma impiedica sa fiu umana!

| 4ndr33y a răspuns (pentru RandomGirl):

Nu ma deranjeaza, e optiunea ta. Eu sunt o fire logica si realista... Am spus nu poti fugi de origine, adica poti sa mananci toate legumele din lume, omul ca specie este carnivor. Tu poti sa o faci, cum am spus, este optiunea ta dar vei simti nevoia sa mananci care, ai nevoie biologic de proteine, fier, potasiu, magnesiu si alte minerale care se gasesc in carne. Ai grije sa nu te imbolnavesti.

| RandomGirl explică (pentru 4ndr33y):

Mersi pentru atentie, stai linistit ca daca o sa am probleme din cauza regimului vegetarian o sa revin la carne, dar nu cred ca cineva a murit vreodata pentru ca era vegetarian. Oricum nu ma omoram eu cu carnea de obicei, deci chiar nu ii simt lipsa si chiar ma simt foarte bine.

| Iunona a răspuns:

Incearca asa:
pizza vegetariana
spaghete cu sos de rosii
soia
salate de toate tipurile
supe si ciorbe de legume
pilaf, piure
tocanita de cartofi
cartofi la cuptor cu smantana...

| RandomGirl explică (pentru Iunona):

Multumesc pentru sugestii, insa site-ul recomandat de @valensteyn12 cuprinde exact de ce am nevoie si anume retete, totusi iti multumesc mult pentru raspunsul oferit! happy

| Iunona a răspuns (pentru RandomGirl):

Nu ai pentru ce. Ti-am dat doar cateva sugestii. Si eu am vost vegetariana 3 ani.

| RandomGirl explică (pentru Iunona):

Si de ce ai renuntat?

| Iunona a răspuns (pentru RandomGirl):

Probleme medicale...eu nu mancam nici peste si rezumandu-ma doar la legume, fructe si supe eram exagerat de slaba. La 1m65 aveam 41 de kg.