| Victoria_8725 a întrebat:

Hii.:*
As vrea sa ma fac vegetariana deoarece sunt dejamagita de cate animale mor doar ca sa ma satur eu.straight face
As vrea sa`mi spuneti ce am voie sa mananc si ce nu.[produse].
Dau funda.winking

9 răspunsuri:
| aylin_8497 a răspuns:

Sfatul meu este sa te gandesti foarte bine si sa faci aceasta trecere treptat. Eu nu mananc carne de aproape un an si jumatate si nu simt in continuarea nevoia, poti manca orice iti doresti, dar fii atenta sa eviti prajelile si sosurile grase, poti manca de asemena ocazional peste. Incearca sa mananci cat mai putin gatit pentru o sanatate de fier, acum ca este vara profita de fructe, legume si in special de pepeni, eu abia astept sa se mai ieftineasca un pic. Poti manca: soia, ciuperci, fasole, cartofi, rosii, ceapa, paste, branzeturi si lactate, toate fructele posibile si imposibile, cereale integrale- pentru fibre, oua, linte. De asmena sa stii ca gasesti retete foarte multe pe internet, le foti adapta dupa gustul tau si nu uita de condimente

| RimePeHartie a răspuns:

Exista o gama variata de produse din soia,pe care le poti folosi in pachetelul pe care il iei la serviciu sau la poti manca acasa in loc de carne.
In legatura du pizza,poti sa dai la o parte bucatile de salam sau sunca,nu e foarte greu.
Poti inlocui lactatele cu tofu si lapte din soia,sunt mult mai sanatoase decat cascavalul sau branza,iti iei mult calciu din ele si le poti amesteca in salate sau dimineata sa mananci lapte de soia cu cereale.E delicios!
Cand te duci in vizita,refuzi friptura si mananci restul, eventual mananci inainte acasa, acolo doar gusti.
Se pot face cateva eforturi minime pentru o viata sanatoasa.Merita!

| RimePeHartie a răspuns:

Renuntarea la carne nu se face brusc,nu poti sa impui organismului o schimbare definitiva de dieta de la o zi la alta!
In acelasi timp,pe masura ce micsorezi cantitatea de carne,adaugi din ce in ce mai multa soia!

Va veni si ziua in care te vei "indragosti" de soia,si nu vei mai suporta gustul carnii,mai ales ca vei constientiza din ce in ce mai mult ca mananci de fapt un hoit! Dar atunci cand vei renunta definitiv la carne,va trebui sa mananci pe zi,cateva portii zdravene de legume si fructe.

Nu e imposibil!
Daca incepi sa te simti obosita si lipsita de vlaga,in loc de plina de energie si vesela,inseamna ca trecerea de la carne la soia e prea brusca si trebuie sa o iei mai incet.
Nu e posibil,totusi,sa scoti carnea din alimentatie fara sa aduci alt aport de proteine,d-aia tot iti zic de soia.
O alta sursa de proteine: fasolea,mazarea,ciupercile,nucile,arahidele,alunele, semintele, cerealele.
Introdu-le si pe ele in alimentatia ta zilnica si o sa vezi ca ai sa reusesti!

| Hăgiul a răspuns:

Respect pentru oamenii care gandesc asa. Daca esti vegetarian ai o inima mult mai sanatoasa deoarece alimentele sunt scazute in grasimi saturate si deci colesterolul scade si el.
Grauntele, boabele, si plantele verzi sunt bogate in proteine si fier. Vegetalele cu frunza verzi, fasolea, lintea, nucile si fructele uscate sunt surse excelente de calciu (de asemenea si laptele de vaca deoarece contine cantitati destul de mari de canesteina care ajuta la asimilarea mai usoara a ceea ce ai ingerat).
O masa vegetariana poate fi compusa din familiarele spaghetii marinara, o supa de morcovi sau exotica mancare de fasole caraibeana cu rosii marinate. Multe supe, tocanite, si salate pot fi facute numai din vegetale, cu mici schimbari.

Uite un meniu extras de pe dieta-vegetariana.ro

Meniu #1
Mic dejun
•1 cana cereale cu sortisoara cu 1/2 cana lapte de soia
•1 felie paine cu 1 lingurita de unt de migdale
•1/2 grapefruit
Pranz
•Paine integrala umpluta cu humus, felii de rosii si laptuci
•Morcovi cruzi
Cina
•1 cana fasole gatita cu melasa
•Cartof dulce copt
•Mar copt
Gustare
•Shake cu banana si lapte de soia

Meniu #2
Mic dejun
•3 clatite de cereale cu sirop de mere
•Suc de portocale fortifiat cu calciu
•Un fruct proaspat
Pranz
•Burrito cu fasole: fasole gatita in tortilla, cu laptuci tocate si rosii
•Salata de spanac cu dresing de lamaie
Cina
•Orez maro chinezesc cu bucati de tofu, brocoli, alune si varza chinezeasca (bok choy)
•Bucati de pepene cu lime
Gustare
•Smochine uscate

De asemenea poti sa tragi cu ochiul si aici, unde un "vegetarian" isi zice parerea despre mancarea de zi cu zi. Are si poze, si feluri de mancare.
http://foodcrew.ro/2011/05/mancare-indiana-meniul-zilei-pentru-vegetarieni/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe si legume ele sjunt pentru cei care sunt vegetarieni. Poti face salata de fructe sau legume, poti manca ceva cu legume sau chiar un sendvic cu legume. nu stiu cei mai bun cauta pe net retete vegetariene

| 1fluturas a răspuns:

Este o alegere buna, in primul rand pentru sanatatea ta.
Iti dau cateva link-uri care te pot indruma. Sanatate maxima.
http://retete-vegane.blogspot.com/2009/09/ce-inseamna-raw-vegan.html

http://ligiapop.com/

| stelar99 a răspuns:

Orice in afara de carne, adica ai voie branza, lapte, oua...etc, fiindca si vegetariani mananca lactate, ca nu este ca si postul, trebuie sa nu mananci carne.

| Lalalalalalalalaaaaaaaa a răspuns:

Numai mancaruri de origine vegetala. Poti manca morcovi(sunt foarte sanatosi),cartofi pai sau pire poti sa iti faci,o salata cu rosii,ceapa, castraveti, poti sa mai mananci ridichi/sfecla...Nu treabuie sa bei laptesadSi cand vrei ceva dulce iti poti face o salata de fructe cu zahar, dar sa nu pui frisca.Si poti sa iti iei acei covrigi (de post) fiindca nu contin ingrediente de origine animala daca sunt de post.Va trebui sa te uiti mereu pe ingredientele produselor din magazine si sa fii atenta sa nu contina ingrediente de origine animala.
Funda?

| yellowbubbles a răspuns:

Omul are nevoie si de carne.