| ReignForest a întrebat:

Ieri s-a dat cu vopsea lavabilă(albă) în dormitor și azi am pus phototapet(d-ăla cu peisaj). După ce l-am aplicat s-a dezlipit pe margini(sunt 4 fâșii) și se vede urât. Cu ce să lipesc marginile?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce nu se usca complet peretele, tapeta se va dezlipi sau se va forma mucegai dedesubt.
Lasa asa tapetul (desprins) cel putin o saptamana, iar cand peretele dedesubtul lui s-a uscat complet, atunci poti lipi.
Vei putea folosi Prenadez sau echivalentul de la firmele Bizon, Loktite, Moment etc. (se gasesc in tuburi asemanatoare pastei de dinti, la magazine de vopsele, constructii).
Aplicarea se face pe spatele tapetului, pe suprafete cat unghia, la distante de 5-10 cm.
Dupa cca 3 minute de uscare se apasa si se intinde tapetul pe perete (cu palma), cu incepere dinspre interior spre exterior.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa mai astepti 4-5 zile pana sa lipesti tapetul. Lavabilul pare uscat dar inca nu a eliminat toata apa din el. De la umezeala se intampla asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aracet!

| sierra1 a răspuns:

Scotch-ul e sfânt (lat și pe perimetru)

https://www.emag.ro/......DDLJV3BBM/

| Alverto a răspuns:

Eu zic că mai bine nu te băgai și prima data invatai lb română "dăla cu peisaj"

| Eugen80 a răspuns:

Aracet.