| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da o reteta buna cu viente? Imi plac mult si nu stiu ce sa mai gatesc din ele

Răspuns Câştigător
doiny
5 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Cheftele din vinete tongue

| dalea a răspuns:

Poti cauta ceva aici http://mayas-esprit.blogspot.com/ si nu numai mancaruri cu vinete.

| culinarpentrutoti a răspuns:

1) Musacaua de vinete cu carne tocata este foaret buna. tai vinetele felii late de 1 cm, nu le cureti de coaja. Le prajesti putin.Prajesti si carnea tocata facuta din jumate vaca jumate porc, amestecata cu oua si cu suc de rosii. Pui in tava peste un pat de felii de vinete aceasta compozitie de carne tocata, adaugi rosii taiate felii, vinete, iar carne si iar rosii...este mult mai buna decat musacaua cu cartofi.
2) Poti face un fel de musaca de vinete cu paste, de post.
Vinetele le tratezi ca mai sus.Mai faci un amestec de paste fierte, fasole verder fiarta si rosii si peste vinete pui amestecul asta. Apoi deasupra torni un sos alb de faina cu margarina(daca e post), si marar facut maruntel. Apoi iar amesceul cu paste si vinete si deasupra iar sosul alb. Daca am timp o fac in weed-endul asta si o pun pe blogul meu culinar. Familia mea o apreciaza ft mult. POFTA BUNA

| anca_4480 a răspuns:

Poti vace vinete unplute cu carne tocata iei 4 vinete maricele le tai pe jumatate toci marunt continutu vinetei cu ceapa tocata si calita apoi adaugi carnea cam 500g cu pasta de rosi cu compozitia umpli vinetele care peste ele adaugio un sos numit bechamel di margarina topita adaugi 3 linguri de faina si 500ml de lapte le lasi pana se ingroase pe foc adaugi peste vinete iar deasupra adaugi cascaval ras le bagi la cuptor la foc nu prea mare si pofta buna