| dyya888 a întrebat:

Imi puteti enumera cateva dintre calitatile zmeurei? Adica ce afectiuni putem trata sau ce putem preveni.

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

FRUCTELE:pentru tratarea bolilor ale tubului digestiv,afectiuni pulmonare, bronsita cronica, amigdalite, stimuleaza sucurile gastrice, intestinale.Contin:vit C, B1, B2, D,P,PP,,minerale Mn,Fe,Zn,Ca,Mg,Cu.
SIROPUL:pentru ficat,boli cardiace,tulburari de tranzit,constipatie,astenie,reumatism,boli piele.
FRUNZELE(ceaiuri):pentru reglarea ciclului menstrual,ale simptomelor premenstruale, arsuri gastrice, ulcer gastro-duodenal, diabet, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proprietăţile terapeutice ale fructelor de zmeur vizează în primul rând, afecţiunile interne, având efecte astringente, antibacteriene, antidiareice, antiinflamatoare, diuretice, depurative, stomahice, vitaminizante şi energizante. În afecţiunile externe acţionează în îngrijirea pielii, prin efecte de regenerare, astringente, exfoliante şi de catifelare.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, atat fruvtul zmeurei are foarte multe vitamine, si frunzele uscate, sunt pastrate pentru anti-diaree, alcatuind un ceai bun, fierband frunza uscata in apa cu frunze de salcam uscate.