| peky11 a întrebat:

Inainte sa pun formele de briose pe tabla normala trebuie sa pun ceva sub ulei ceva?

6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Formele de brioase, pot fi unse cu putin ulei sau unt/margarina. Dupace ai umput formele cu aluat, le pui intr-o tava, in care ai pus apa calda, aproape de jumatatea inaltimii formelor.Dai la cuptorul incins.

| pietrean a răspuns:

Aseara am auzit la "Cireasa de pe tort", ca formele de SILICON pentru briose, se pun direct peo tabla, tava.In alta emisiune culinara, am vazut ca se pun in tava cu apa.Eu asa as proceda.Eu am forme de briose din tabla(o tabla care are 6 gauri, alta cu 12 gauri), le ung inauntru apoi pun aluatul si direct in cuptor la copt.

| EaEmma a răspuns:

Buna! poti folosi si hartie de copt pentru briose

| Jokyo a răspuns:

Daca sunt forme, le pui pe fundul lor un pic de ulei!

| rippE a răspuns:

Daca sunt forme, le pui pe fundul lor un pic de ulei sau indicat margarina.

| RaluBaby a răspuns:

Eu folosesc forme de briose din silicon si le asez pe tava fara sa o mai ung cu ulei, nu vad rostul.