| EnvyU a întrebat:

Intrebare despre mancare (nu stiu unde sa postez). Vreau sa nu mai mananc prajeli sau mancare care ingrasa, stiu ca legume, fructe, carne la gratar sau fiarta, e buna pentru sanatate si slabit, dar nu stiu ce mancare sa fac.
Nu pot sa cumpar doar legume si carne si fructe si sa mananc doar asa, nu am atatia bani de dat doar pe mancare, vreau niste retete de mancare sanatoasa. Chiar nu stiu ce sa mai gatesc, recent am facut o supa de rosii care a fost foarte buna. Voi ce gatiti?

Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Dacă chiar te interesează sănătatea, încearcă să mânânci predominant pește. Carnea slabă de animal, gătită fără ulei, e okay însă are niște toxine eliminate de animal când moare + niște grăsimi(chiar și în mușchiul de vită, unde mulți zic că nu este grăsime) care nu sunt tocmai sănătoase. Peștele în schimb are niște grăsimi sănătoase pentru organism și în general mai puține calorii. Fructele de mare sunt iarăși foarte sănătoase, deși nu toată lumea își permite.
Legumele sunt un must pentru o dietă sănătoasă, dar nu gătite. Majoritatea vitaminelor sunt distruse la anumite temperaturii(gen 40C) iar odată ce le fierbi e clară treaba; nu e cu nimic toxic, bineînțeles, dar îți pierd din beneficii. La fel e și cu fructele, dar puțină lume gătește fructe.
Eu mânânc des salată de ton sau de somon, găsești multe rețete pe net dar în principiu e somon crud și niște legume care-ți plac ție, pește pe grătar cu diferite sosuri făcute în casă, salată de broccoli cu iaurt grecesc, omletă(eventual cu mai multe albușuri) și adaugi legume sau chiar și carne după gust, scrob cu chilli, souffle de legume, alte combinații de legume fierte + cu niște carne și brânză, păstăi cu usturoi și sos de roșii, ratatouille și între mese o grămadă de iaurt grecesc că-mi place mult la gust. Oricum, aici depinde mult cât de bine te pricepi în bucătărie, rețete găsești multe pe net și e ușor să schimbi o rețetă normală cât să o faci sănătoasă. Cert este că atâta timp cât scoți grăsimile și zahărul care nu-și au locul din alimentație și mânânci diversificat, ești okay.
Dacă-ți plac carbohidrați în micul dejun poți merge și pe ceva fulgi de ovăz, porumb cu fructe, dar fără adaos de zahăr.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Dimineata cereale. Le poti consuma ca atare sau fierte in putina apa sau lapte(dar mai mult ca atare sunt bune). Gasesti la kaufland asa ceva la 10lei punga de 1kg: http://www.tabele-kalorii.pl/photo-014655/Muesli-Fruit-32-K-Classic.jpg Super bune, sanatoase si satioase. Mananci mai bine de doua saptamani din ea. Ieftin, nu?
2. Mancare de cartofi; si in loc de carne pui cuburi de soia. Ulei pui doar la final(daca mai pui). Ieftin, nu?
3. Ardei umpluti: cu granule de soia si orez, si condimente dupa gust.
4. Varza calita. Dupa ce o toci o fierbi direct in apa, iar uleiul il pui la final.
5. Salata orientala: cartofi fierti, masline, ceapa, ou fiert.
Inainte de orice masa mananci un mar(daca nu ai salata la masa). Le gasesti la tarani destul de ieftin(1, 5 lei/kg ionathan). Nu uita: painea alba sa nu mai consumi in veci.
Tot la kaufland gasesti cu 20 de lei punga de migdale crude de 500g marca poex. Un deliciu la marele dejun.
Ii mai las si pe altii acum. :)

| positivity a răspuns:

Recent m-am uitat peste niște rețete sănătoase care să nu îmi provoace probleme.
Poate îți place ceva de aici:
http://www.gustverde.ro/

| fancyLadyGaga a răspuns:

Poti incerca curry. Si nu cred ca te ingrasi de la orez cu piept de pui, ciuperci, dovlecel si condimentele specifice pentru curry.
De altfel poti incerca si paste cu sos de rosii cu busuioc. Sau sa faci spaghetti cu un plic de la Maggi, spaghetele milanese is preferatele mele. Si nu iti trebuie in adaos decat sunca(100g care poate fi de pui) si ciuperci. Oricum scrie reteta pe pachet
Sau sa faci paste cu ton si cascaval. Desi e mai satioasa mancarea, chiar e buna
Si in loc de cartofi fierti, mai poti schimba cu cușcuș. E chiar foarte bun daca e aromat cu putin usturoi.

Poti cauta si pe net, pofta buna happy

| Pizza1Steve a răspuns:

Eu știu că fast-food îngrașă dar și pâinea îngrașă foarte tare dar să știi că nu este bine să fii gras este foarte nesănătos

| mirela2015 a răspuns:

Intra pe facebook, cauta dieta Rina 90 si acolo gasesti si o carte de bucate foarte sanatoase. Rina este o cura de slabire dar te poti inspira din carte in ceea ce priveste alimentatia sanatoasa.