| Gustos.ro a întrebat:

La ce varsta ati invatat sa gatiti?

226 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 15 ani, deoarece am fost nevoita sa am grija de bunica si sora mea mai mica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 11 ani, cand m-am rugat de mama sa faca supa de pui dar ea a facut o ciorbita de zarzavaturi. Am refuzat sa mananc in ziua aia pana la ora 6PM cand am rugat-o sa-mi dea drumu' la aragaz ca sa-mi fac supa. laughing Nu a crezut initial ca voi face ceva comestibil, insa va asigur ca nu a murit niciuna din persoanele care au mancat. De atunci... am tot invatat retete noi, iar in momentul de fata, eu ma ocup cu gatitu' pentru. zilele festive. smug E distractiv sa gatesti... mai ales cand incerci chestii noi si mai modifici si retele de baza.hee hee So... Gatiti! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am stat cu bunicii si am invatat pe la 12 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproximativ la varsta de 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a placut sa vad ce face mama la bucatarie si sa se incurce de mine ce e drept la capitolu prajituri pe la varsta de 10-11 ani iar cd a trebuit sa plecela spital sa se opreze de hernie de disc am ramas doar eu cu tata cam 2 saptamana si m-am vazut in fata faptului sa gatesc si eu ceva e drept ceva usurel pentru inceput

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca aveam 9-10 ani, cind am facut pentru prima data o mincare gatita si anume ciorba de fasole verde. Vreti sa aflati cum? Impreuna cu fratele meu, ne-am amintit ce legume gaseam in farfurie si pe acelea le-am pus si noi in oala, plus corcoduse pentru acrit si a iesit super buna.Am mai facut si mamaliga(bineinteles ca de doua ori, pina ne-a reusit) si cu ceapa verde, gata mincarea.(piinea era la ratie, 1/4 de piine rotunda, pe zi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost nevoita sa invat de mica sa gatesc happy sa zicem undeva pe la 13anisori, la 15deja faceam primul meu cozonac sub indrumarea bunicii, bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 45 ani am invatat sa gatesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nici nu mai stiu. eram mica cand incepusem sa gatesc...bineinteles mancaruri usoare..acum imi place sa incerc retete mai speciale si mai grele. happy e o placere pentru mine sa gatesc, as spune un hobby.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 11 ani am inceput sa gatesc mancaruri usoare, iar la 19 am inceput sa experimentez retete mai grele.........care mi-au si iesit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Am învăţat să gătesc destul de târziu, undeva pe la 19-20 de ani, în comparaţie cu alte fete care deja la 15 ani erau foarte pricepute în arta culinară.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta de 18 ani cat ma lasa mama iar de cand m-am casatorit de la 24 de ani gatesc foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 11 ani le gateam parintilor si fratilor mei!(nevoia te invata, eu as fi preferat sa ma joc cu papusile :p )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 8 ani, am facut inghetata de iaurt cu lamaie, cam ciudat gustul, dar am mancat tot si eu si prietena mea - doar ce debutasem in bucatarie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta de 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jurul varstei de 20 de ani, cand, studenta fiind in alt oras, am fost nevoita sa mai si manac cate ceva. De atunci am evoluat la acest capitol si acum sunt destul de multumita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De mica am stat prin bucatarie, iar singura gatesc cam de la 14 ani, retete mai usoare dar cu timpul am incercat si retete complicate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea cand era bunica fata, adica eu, la 6 anisori, am facut primul ou - ochi / dar am uitat sa aprind si focul in soba de tuci / caci nu era aragaz pe vremea aceea / In concluzie - nu prea a fost buna prima mea mancare ( in plus, erau luate si pe cartela ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am gatit la o varsta mai mica si in clasa a-VIII-a, mama a fost nevoita sa se interneze, tatal era la munca pe un santier iar eu a trebuit sa tin toata gospodaria. Atunci a trebuit sa gatesc cu adevarat si sa fac paine in cuptor pentru ca mai erau trei frati mai mici decat mine. A fost totusi bine pentru ca viata te caleste.Eram in timpul scolii si trebuia sa invat si pentru examenul de liceu.TT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima dată, am gătit o friptură la cuptor, când aveam 9 ani jumătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inceput ajutand-o pe bunica mea pe la varsta de 9-10 ani, dar gatitul in adevaratul sens al cuvantului, am inceput la varsta de 15 ani, cand am ramas singura acasa si de nevoie a trebuit sa gatesc...de toate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o varsta fixa. Am invatat cu tumpul. Probabil prima data cand am folosit ustensilele bucatariei impreuna cu mama mea a fost pe la varsta de 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am invatat la 11 ani.Nu pot sa uit ziua aia, cand ziua bunici mele fiid am pus in placinta de mere sare de lamaie in loc de zahar! De atunci sunt foarte atenta; am acum 49 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 7 ani faceam ochiuri si salata de rosii cu castraveti sau tocanita de cartofi, cartofi prajiti, deoarece ramaneam mai mult singuri eu cu fratele meu si trebuia sa ne facem ceva de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... aveam vreo 6ani cand m-am aventurat sa incerc prima reteta:oua ochiuri, peste care voiam sa presar niste branza rasa.Stiam ca este in vizita bunica si nu puteam fi pedepsita prea aspru daca faceam vreo gafa, ceea ce s-a si intamplat.Primul ou era pejos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii fiind plecati din tara si noi fiind 6 frati a trebuit sa pun piciorul in bucatarie inca de pe la 14 ani.Nu pot sa ma plang asa am invatat.Cand nu sunt la munca imi petrec timpul in bucatarie, asa ma relaxez!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat sa gatesc la 19 ani si jumatate, cand m-am mutat cu sotul meu big grin Acum, sunt laudata pana si de mama-soacra pentru felul in care gatesc happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am invatat sa gatesc la 29 de ani, acum am 32... ma descurc dar nu pot spune ca sunt experta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce varsta am inceput sa gatesc! pentru ca de invatat inca mai am... La 7 ani am prajit primii cartofi si prima omleta ( am fost copil cu cheia de gat) apoi la 14 ani o ciorbita, o tocanita si acum la 38 nu mai gatesc decat gratar si salate -ca sa mancam dietetic si sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am invatat sa gatesc la 8 ani, atunci am facut prima mamaliguta, parintii erau la munca si eu aveam grija de cei 2 fratiori, faceam si mancare, ce stiam si eu,