Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

M-am apucat si mi-am luat radacina de ghimbir.Am citit modul de preparare si cam la ce este bun.
Intrebarea mea ar fi:Voi ati consumat asa ceva? Ati simtit efectele? Si cam cat timp trebuie consumat pentru a simti efectele si in ce cantitate?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Eu când aveam dureri în gât tăiam o bucățică de ghimbir cam cât o pastilă efervescentă de mare, o țineam pur și simplu în gură mult timp și când simțeam că nu mai are iuțeală mai împungeam câte un pic cu dinții și tot așa, până se termina. A avut efect de balsam pentru gâtul meu inflamat, și-a făcut efectul în 15-20 de minute!, după tot felul de septogal, strepsils și alte porcării care au fost apă de ploaie.
Acum mai beau periodic ceai de ghimbir cu mama mea (rad o cantitate de ghimbir cât o nucă mică peste care torn apă fierbinte) și la amândouă ne place mult. Nu știu dacă a avut efect, pentru că de câțiva ani am imunitatea bună, dar cred că și ghimbirul a contribuit la asta happy
Face bine și la digestie. Are multe beneficii și consumat constant, sigur ajută!

| Fatamuntilor explică (pentru Lola05):

Multumesc de idei
Oricat de scump ar fi ghimbirul, merita investitia.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am consumat. Este destul cata vitamina C are nu mai pune lamaie. Am baut cam vreo 6 luni dar nu simt nimic. Poate ca organismul s-a intarit un pic dar voiam sa slabesc. N-am slabit.

| Fatamuntilor explică (pentru Salontanul):

Poate depinde de organism
Rau nu are ce sa faca!

| Salontanul a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu. Nu face rau. Asa am zis si eu.

| LaLaura a răspuns:

Eu il consum in ceai ( fierb o bucatica), dar si in mancare ( la cuptor pun cateva bucatele, da un gust foarte bun mancarii).
Nu stiu pentru ce vrei sa il folosesti, dar eu nu am mai racit de cand beau ceai de ghimbir, beau cam de 2-3 ori pe saptamana seara.
Eu nu m-am gandit sa il consum intr-o anumita cantitate si sa ii vad efectul, pur si simplu fac ceai din el ca imi place, iar mancarea are gust foarte bun.

| Fatamuntilor explică (pentru LaLaura):

Deocamdata ceai, pentru inmunitate!

| LaLaura a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mie imi place ceaiul, are eu gust mai aparte - iute, dar mie imi place. Eu de cand il beau, cam de 1 an, nu am mai racit.

| Fatamuntilor explică (pentru LaLaura):

Da,am baut si eu primul ceai.Are gust usor iute, dar bun.

| LaLaura a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu il indulcesc un pic cu miere de albine.
Mie acel gust iute imi place, la inceput a fost parca prea iute pentru mine, dar dupa aceea a inceput sa imi placa.

| Fatamuntilor explică (pentru LaLaura):

Da,am pus si eu miere.Si putina lamaie
Cam cat pui la cana de apa?

| LaLaura a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu beau o cana de 500 ml si pun o bucatica mica, cam cat o moneda de 1 ban ( poate chiar si mai mica).

| ALGator a răspuns:

Ghimbir, ginger, gin...

Un excelent placebo :-) Consum de ani buni si confirm ca nu am simtit niciun efect, in afara de placere trecatoare.

Cred ca tristul adevar este ca poti sa-l manînci de amorul artei, arta pentru arta, nu arta cu tendinta. Deci fereasca Domnul sa ai parte de afectiunile despre care se zice ca ar ajuta ghimbirul.
In rest, numai de bine: dulceata, ceai, ca garnitura japoneza la sushi (vai ce bun). De adaugat in salata de fructe sau inghetata.
Unii spun ca glasat ar combate greturile de graviditate (n-am de gind sa verific).
Si, pentru cine nu se rusineaza, gata de baut in gin.
Gin, gin tonic, gin in cocktail... la ce e bun ginul? O luam de la capat :-)

P.S. Mai glumim... dar despre ghimbir numai de bine :-)

| Fatamuntilor explică (pentru ALGator):

Dulceata de ghimbir?
De ce nu..Am auzit si de dulceata de ceapa sau de ardei iute.
Chiar asa... la ce bun ginul?rolling on the floor

| ALGator a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ginul ar fi fost bun in primul rind pentru ca, credeam eu, se aromatizeaza cu ghimbir (ginger). Gresit! Aroma din gin vine de la boabele de ienuper ("genever" in olandeza).
Cocktailuri cu gin trebuie sa fie bunicele. Pentru ca tot ne tratam sanatatea trebuie sa introducem si ceva bete in roate, ca sa avem ce trata. Un fel de tratament homeopatic.

| Lola05 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu am și gustat dulceață de ardei iute big grin Crede-mă, e bună tare, dar în cantități mici și foarte mici, altfel cred că ustură tare pe cealaltă parte laughing
Cât despre gin, e făcut din boabe de ienupăr. Le miroseam astă vară prin munți, au o aromă foarte faină happy