| gomen a întrebat:

Nu mai rezist! Vreau sa plec de acasă, sa locuiesc undeva singura sau cu o anumită persoana. Eu una nu îmi găsesc liniștea. Stau cu părinții mei si cu frate-miu, dar părinții mei mai mereu se cearta, si frate-miu e nesimțit iar părinții tot cu el țin si spun ca eu sunt de vina cu absolut TOT. Nici părinții nu ma înțeleg, iar prietenii mei (cei de la scoala) sunt falși. M-am gândit ca poate mi-ar trebui un "iubit" dar băieții in ziua de astăzi sunt cam nesimțiți...Ma simt nelinistita. Ajutati-ma cu ceva va rog!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Larisa, sfatul meu este să mai ai puțină răbdare, să termini măcar liceul (sau o altă formă de învățământ care îți asigură cunoașterea unei meserii) și abia pe urmă să încerci să iei viața în piept.
Lumea nu se termină nici cu un frate nesuferit, nici cu părinții care au probleme și vă neglijează.
Ești destul de mare să poți rezista, dar nu îndeajuns de bine pregătită ca să reușești deja să stai singură (sau cu cineva - dacă NU ai deja pe acel „cineva" de încredere).

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, legal nu poti sa pleci de acasa si nici sa locuiesti cu altcineva care nu-ti este tutore legal, pana la varsta de 18 ani.
Cauta-ti refugiu in invatat si nu vei mai avea timp sa te plangi de nimeni!

| sabin89 a răspuns:

Cauta solutii pe plan local, adica acasa, in familie. Nu ai cum sa locuiesti singura, iti trebuie bani de chirie. Daca stai cu o persoana, vin parintii cu politia si tot acasa ajungi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta? Dupa pot sa iti dau sfaturi.

| gomen explică (pentru anonim_4396):

Am 17 ani..stiu ca nu prea se vede asta, ma comport ca un copil micuț.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te intelege nimeni,atunci intelegete tu, pe tine insusi!
Si eu am aceeasi problema, ca si tine.
Însă eu mă "încui" în sufletul meu, pur si simplu sau ascult muzică!
Eu te înteleg perfect, stiu exact cum te simti.
Ai nevoie de cineva care sa-ti fie aproape, mai sentimental..pe acea persoană trebuie s-o gasesti!
Dar pan'atunci linisteste-te!
..Si raspundeti singura la propriile tale intrebari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasi*

| alex495 a răspuns:

Esti tu cam pesimista, probabil ai o perioada mai grea si ai impresia ca totul e impotriva ta, insa o sa treaca, o sa vezi. E normal toti avem momente in viata cand pur si simplu zici ca suntem ce i mai ghinionisti din lume, toate n i se intampla noua, se strica toate alea, realizezi ca,, ce i mai buni prieteni te lasa balta" insa toate astea o r sa treaca, trebuie doar sa incepi sa fi optimista, sa vezi partea plina a paharului si ai sa vezi ca totul se va rezolva de la sine. As putea sa te intreb cati ani ai?

| Andreeaioan115 a răspuns:

Esti minora sau majora, daca ai 18 ani ai tot dreptul sa te duc si sa iti gasesti persoana potrivita. Succes, te inteleg si eu am o mama care ma cearta de la toata nimic. O seara frumoasa. Funda? te rog mult

| dydy22 a răspuns:

Incearca sa iti iei viata in propriile tale maine, esti studenta, minora?

| adytzoi a răspuns:

You need some dick to calm you down!

| graffyadi a răspuns:

Daca ai 12 ani(nu stiu de ce dar asta inteleg din spusele tale)atunci ar trebui sa te calmezi si sa intelegi ca nu totul e cum ti se pare tie.

| ZOTTO a răspuns:

Du-te in gazda cu o persoana in varsta