| anonim_4396 a întrebat:

Nu suport gandacii, nu mai pot dormi noptile de ei, in fiecare noapte trebuie sa gasesc unul cand si unde ma astept mai putin. Ma obsedeaza deja, nu mai adorm decat la 7-8 dimineata, asa ceva nu se mai poate. De 4 ani de zile ma confrunt cu aceeasi problema, apar primavara, dispar toamna. Am incercat toate solutiile, spray-uri, capcane, acid boric, aparat "cu ultrasunete", chiar si deratizare la nivelul scarii, dar nimic nu merge. Eu nu-i mai suport si imi strica toata viata si activitatea si ma trec fiorii pentru ca sunt foarte scarbosi. Singura solutie e sa ma mut de tot, dar asta este mai complicat. Voi ce parerea aveti? Mai exista vreo solutie?

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Nu specifici ce fel de gandaci ai. Asa cum au zis si altii, daca ceilalti nu fac nimic pentru a-i extermina, degeaba te chinui tu.

Vorbesti cu vecinii si cu administratorul blocului sa faceti o deratizare in toate apartamentele. Stiu ce vorbesc ca si eu m-am lovit de aceasta problema.

O alta solutie, pe care eu am incercat-o si a fost eficienta este un gel, Viktor Gel se numeste. La mine a functionat, avand gandaci de bucatarie. Dar tine cont, ca sa fie cat mai eficient, ceilalti trebuie sa dea si ei. Puteti cumpara impreuna 2-3 tuburi de gel si sa dea fiecare in apartamentul lui.

Daca ceilalti nu fac nimic, te vei chinui degeaba in continuare.

Succes!

| Floreenofficial a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine,te înțeleg, dar vecinii tai ce fac, tot prin asta trec? Acopera-te bine noaptea și încearcă să reziști, of, îți țin pumnii.Succes!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Degeaba ai încercat să-i nimicești cu toate soluțiile existente, dacă vecinii tăi nu fac la fel. Fiindcă ei au piciorușe bune, se deplasează vioi, de la unul la altul, iar noaptea dau "petrecere" printre firmiturile ce îți cad de la masă. Iar dacă te muți, unul sau doi tot vor veni cu tine (în bagaj) ca să le perpetueze specia.
Nu lăsa firmituri de pâine pe jos, nu-i hrăni, acoperă toate găurile existente din apartament, care fac legătura între tine și vecini (canal, țevi, pragul ușii de la intrare etc). Cumpără spray Aroxol și îi pulverizezi (dacă sunt mai mulți la un loc), dacă vezi doar câte unul rătăcit, un puf aplicat deasupra lui e de ajuns. Nu risipi sprayul aiurea, fiindcă îți va trebui. Caută-le cuibul, deci 'sediul' (unde au adăpostul de bază, în special după dulapuri, locuri întunecoase și ascunse). Și scapi de prezența lor. Dacă vecinii tăi nu au același interes, măcar "baricadează-te" cum trebuie și elimină-i din apartamentul tău. Spor la lucru și succes împotriva micilor creaturi! ))

| Bondarel99 a răspuns:

Gaesesti multe filmelete din astea. Uita-te la toate si vezi daca e ceva ce nu ai incercat
https://www.youtube.com/watch?v=vcpoy8kiePY

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la farmacia veterinara, spune ce ai folosit pana acum si iti da ceva mai strongwinking si mor toti.
Curatenie in permanenta, gunoi dus zilnic seara, daca stai la parter e un pic mai complicat, oricum adu si pe cineva sa se uite la tevi prin baie si bucatarie si sa astupe orice gaura prin care ar putea veni.
Vecinii au? Daca da, trebuie rezolvat si cu ei.