| Utilizatoare123 a întrebat:

O sa fac doi cozonaci din 1 kg de faina. Ce marime de tava sa folosesc? Sunt mai multe.una de 30cm e prea mare sau potrivita? Sau voi ce marimi aveti la tavi?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e de 30 cm pe lătime, le pui pe trei rânduri și ajunge

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista 2 tipuri de tavi: de chec (mai ingusta) si de cozonac( mai lata), altele nu prea am vazut. Dar iti trebuie 2 tavi din alea mari ca sa incapa tot. Eu ti-as recomanda sa cumperi tavi de unica folosinta din aluminiu care se gasesc la orice magazin de menaj, eu am luat cu 1, 5 lei bucata, sunt pe o singura marime si din 1 kg jumate de faina fac 4 cozonaci. Poti sa faci 3 cozonaci dintr-un kg de faina in tavile alea, vor iesi un pic mai mici sau chiar potriviti, important e sa ii lasi destul la dospit in tava, la caldura

| Utilizatoare123 explică (pentru Furnicuta000):

Multumesc! si nu curg, nu se ard tavile?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Daca le coci la temperatura potrivita nu se ard dar sa le pui in tava normala pentru aragaz nu direct pe gratar ca sa fii sigura. Daca temperatura e ff mare se vor arde tavile dar atunci se vor arde si cozonacii deci o sa stii. Eu am aragaz pe gaz si dau la treapta 1

| PresedintePiatra a răspuns:

Orice oala e potrivita!

| Blecota74 a răspuns:

Dacă îmi dai și mie o felie de cozonac am sa îți zic?☺️

| Utilizatoare123 explică (pentru Blecota74):

Hai ca iti pastrez 1-2 felii. big grin