| miriciavoivod a întrebat:

Orez prefiert, CE INSEAMNA FOARTE EXACT?!?
Am pus o intrebare
https://www.tpu.ro/......t-ci-doar/
si mi s-a spus ca o fi el prefiert, dar tot trebuie fiert, ca nu merge doar inmuiat.

Ok, ACUM, NU am mai luat orez prefiert, pe ala prefiert scria 16minute fierbere, asta care nu e pre-fiert l-am fiert tot 16 minute si am obtinut acelasi rezultat (s-a umflat bob-ul si e moale).

Asa ca se naste o intrebare evidenta: CARE e diferenta EXACTA intre orez normal si orez prefiert?!?
Pentru ca in afara de pret chiar nu vad nici una!

5 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Cel prefiert a fost fiert înainte de ambalare

| miriciavoivod explică (pentru Denisa0954):

Eram sigur ca asa o sa mi se raspunda, si voiam sa modific intrebarea, dar prea tarziu

CARE e avantajul ca a fost pre-fiert ca sa justifice pretul mai mare?!?

| BlackLight1987 a răspuns:

Cel prefiert ar trebui să fiarbă mai repede! Dacă nu vezi nici o diferență cumpără normal!

| miriciavoivod explică (pentru BlackLight1987):

Asta am crezut si eu, ca fierbe mai repede, cum nu vad asta in practica, intreb... de ce l-au mai prefiert?

evident ca de acum incolo o sa iau numai normal, mai ales ca vad ca nimeni nu stie de ce e prefiert si cu ce ar fi mai bun

| Denisa0954 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Avantajul este că are mai mulți nutrienti si minerale, de aceea este si mai scump. Pentru ca in urma procesului de prefeierbere, orezul este supus la niste "schimbări" ca sa zic asa, ceea ce l face mai sănătos decât cel normal, din punct de vedere a conținutului