| Castielo a întrebat:

Am inteles ca painea ingrasa iar eu mananc cam multa paine, de exemplu la o masa oricat de consistenta ar fi masa tot mananc cam 3 sferturi dintr o paine laughing. Cata paine e normal sa mananac intr o zi? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| maria999 a răspuns:

Este bine sa mananci aproximativ 2-3 feli de paine la o masa.

| kiske a răspuns (pentru maria999):

2-3 felii? o felie are 12 g de carbohidrati.
3 felii x 3 mese= 108 g + mancarea care poate varia
Sti cate grame mananca un culturist? 200-300 si va mai mirati de ce sunteti grasi.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Difera in functie de individ si de nivelul de efort depus. De exemplu, un barbat de 80 de kilograme care face 12 ore de efort foarte intens pe zi (muncitori in constructii, la forje, etc) poate manca si 1 kilogram de paine pe zi (o paine obisnuita are in jur de 300 de grame). O femeie de 60 de kilograme care lucreaza la birou, are nevoie de 150-200 de grame de paine maxim intr-o zi, daca nu mananca cartofi, mamaliga, paste sau orez (100 de grame din oricare din acestea echivaleaza cu 50 de grame de paine)

| Doηηa a răspuns:

O felie de paine are 200 si ceva de kalorii.
Trage concluzia...

| pietrean a răspuns:

Daca vrei sa mai slabesti poate ar trebui sa mananci doar 2-3 felii de paine, dar de paine integrala cu tarate si seminte!
Daca ai o greutate normala, in functie de varsta si inaltime, poti sa mananci si o, paine integrala de 200-250g/zi,mai mult dimineata si la pranz si 1-2 felii seara.
"Normalitatea" depinde de ce vrei sa faci cu organismul tau. Asa ca funda pentru raspunsul cel mai bun...

| luma a răspuns:

Depinde de ce fel de paine vorbesti.Da e adevarat ca daca mananci multa paine(alba sau franzela e acelasi lucru) te ingrasi.Mananca maxim jumatate de paine toata ziua.

| MeryHojda2001 a răspuns:

Salut! Eu m-am lasat de vreo 3 saptamani de paine si ma simt super! In ultimul timp mai mananc si eu o felie, maxim 2 de paine prajita pentru ca am auzit ca paine contine cateva vitamine necesare corpului.Nu trebuie sa mananci paine in exces! 2 felii pe zi sunt sficiente.Asta este parerea mea si sper ca te-am ajutat happy

| SimiAndra a răspuns:

Inlocuieste painea alba cu cea neagra e mult mai buna si nu ingrasa. te pup