| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dacă mi-am pătat hainele de cerneală de ieri și le-am lăsat până astăzi, mai are efect acetona sau celelalte lucruri de luat pete?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cerneala o speli cu apă NU cu acetonă

| IonelIonescu a răspuns (pentru sierra1):

Caută pe internet cum să îndepărtezi pete de cerneală de pe haine, o sa vezi.

| sierra1 a răspuns (pentru IonelIonescu):

De ce aș căuta? tu ai pete și vrei să dai cu TNT pe ele.

Așezați materialul pe o suprafață plană și utilizați o cârpă veche ca suport pentru a preveni agravarea petelor de cerneală.
Stropiți pata cu sare de masă și lăsați cerneala să se absoarbă aproximativ un minut.
Îndepărtează sarea și repetă până când sarea nu mai absoarbe cerneala.
Umeziți mai multe tampoane de bumbac cu alcool și ștergeți exteriorul petei.
Folosiți tampoane de bumbac uscate pentru a absorbi orice cerneală rămasă.
Clătiți pata de cerneală cu apă rece, frecați puțin detergent în pată și spălați materialul în apă rece.
După spălare, lăsați materialul să se usuce la aer și asigurați-vă că pata a dispărut.
Dacă pata este încă vizibilă, umeziți cu alcool medical, lăsați timp de cinci minute și spălați din nou materialul.

... dacă nu știai, tot la ce ți-am spus ajungi

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti folosi pur si simplu un corector din ala Pic pentru sters cerneala, luat din librarie daca petele nu sunt prea mari. Dupa aceea pui hainele la spalat.

| newaccountbye a răspuns:

Dacă ți-ai pătat hainele cu cerneală și le-ai lăsat până astăzi, este posibil să fie mai dificil să îndepărtezi petele. În general, acetona poate fi eficientă în îndepărtarea petelor de cerneală, dar ar trebui să fii precaută atunci când o utilizezi. Încearcă să aplici acetona pe o zonă mică a hainei pentru a vedea cum reacționează materialul. Dacă nu dorești să folosești acetona, poți încerca să îndepărtezi petele cu apă și săpun sau cu un produs special pentru pete. Este important să acționezi rapid pentru a îndepărta petele, deoarece cu cât petele sunt lăsate mai mult timp, cu atât este mai dificil să le îndepărtezi.