| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU intrebarea mea e putin ciudata am devenit dependent de lapte nu mai pot daca nu beau simt ca nu sunt eu bine nu sunt implinit beau cate un litru poate si mai mult pe zi fac lucrul acesta de un an problema nu e ca nu am lapte dar problema e ca am inceput sa ma ingras foarte tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa te limitezi la 1-2 cesti pe zi si in locul laptelui sa introduci ceai de plante neindulcit!

| Donsavas a răspuns:

O sa-ti creasca colesterolul care iti va ingreuna circulatia sangvina si iti vei inflama colonul din cauza excesului de mucus acumulat acolo. Redu din doza de lapte consumata zilnic! nu iti spune nimeni sa nu consumi,dar nu exagera! Calciul in exces poate duce la anemie care,daca nu este oprita,duce la cancer hematologic,numit si leucemie. Aici vrei sa ajungi? Exista posibilitatea asta,daca abuzezi de mancare inconstient. Depedenta asta te poate duce la probleme serioase. Oamenii nu trebuie sa manance de placere sau ca sa ''aiba ceva in stomac,intestine,organism''. Oamenii mananca pentru a-si pastra echilibrul de nutrienti esentiali in organism. Laptele,pe langa foarte mult calciu,un mineral vital,mai contine si tot felul de conservanti care,pe termen lung de consum,poate duce la alte forme de cancer.
Nu e bine sa mananci zilnic un anumit fel de mancare caci in zilele noastre, la cate toxine exista, te alegi mai mult ca sigur cu boli de genul acesta, in mare parte cauzate de alimentatia inadecvata. Bine zic nutritionistii ''suntem ceea ce mancam''! Chiar daca vorba aceasta ii avantajeaza, aici au perfecta dreptate! Sanatate!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Donsavas):

Leucemie din anemie (si pentru ca consumi lapte)? Exagerezi mult.

| Donsavas a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cu leucemia,da,am exagerat,insa in caz de are lipsa de fier si nu corecteaza problema,se va ajunge si la asta. Cat despre lapte, in exces, stii prea bine, daca nu ia si o portie de fier, calciul il poate aduce intr-o situatie ca asta. Daca nu se intampla si mai rau pentru ca el consuma zilnic iar produsul contine conservanti.

| CuriousStuff a răspuns:

Si nu ai pus nicio intrebare pana la urma.
E in regula sa consumi lapte, nu exagerat, oricum, nimic nu e bun cand faci exces. Poti sa consumi o cana doua pe zi fara probleme, iar ca sa slabesti nu din lapte trebuie sa mai tai, ci din dulciuri, fainoase, si mancare in exces in general si mai important sa faci sport sau macar sa ai activitati fizice.

| Porcusorul a răspuns:

Laptele creste colesterolul cand e consumat in cantitati mari si, daca nu e degresat sub 1, 8% grasime, poate ingrasa. Ti-as recomanda lapte chiar sub 1% grasime pentru a evita inconvenientele.