| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Stiti care e diferenta (daca e.) intre apa distilata si apa demineralizata?
Mersi

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apa destilata este obtinuta prin fierberea apei, iar aburii rezultati se condenseaza. Astfel se obtine apa pura, sterila, fara alte materiale (organice sau anorganice) dizolvate in ea.

Apa demineralizata are eliminate doar minereurile din ea, dar substante organice raman in compozitia ei.

| maphiotul a răspuns (pentru Bula):

Ok.mersi mult.
Deci cea distilata e mai buna hm.
Dar am citit ca pentru combinatia cu antigel e mai buna cea demineralizata

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

In principiu apa distilata este apa fiarta si racita, apa demineralizata este probabil trecuta printr-un filtru. Daca folosesti o coloana de distilare (in loc sa fierbi apa si apoi sa o racesti) apa distilata este cea mai pura.