| anonim_4396 a întrebat:

Apa distilata este acelasi lucru cu apa demineralizata? Ce diferente sunt intre ele?

Răspuns Câştigător
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Apa distilata - Acest produs este compus din: apa demineralizata, deionizata obtinuta prin tratarea cu rasini schimbatori de ioni pentru a retine microelementele si oligoelementele din compozitia sa. apa demineralizata (prima e lipsita de impuritati nemetalice si cea de-a doua de minerale, metale) dar de apa distilata stiu ca e apa pura

13 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Nu, nu este acelasi lucru. Apa distilata este o apa in care au ramas saruri care reprezinta duritatea remanenta. Apa demineralizata este o apa fara saruri minerale. Este aproape pura. Nu recomand ingurgitarea apei demineralizate sub nicio forma. Este nociva pentru organism.

| paulp a răspuns (pentru mircea):

Corect. http://www.termodeva.ro/index.php/publisher/articleview/frmArticleID/28/ "Puritatea unei ape este masura de conductivitate care arata concentratia de saruri dizolvate." - vedeti tabelul

| turist a răspuns:

Apa pura se obtine prin distilare.
In acest scop, se foloseste un aparat de distilare in care, apa se transforma in vapori prin fierbere, iar vaporii rezultati se condenseaza prin racire.

Prin apa demineralizata se intelege lipsa prezentei mineralelor in acea apa, si nicidecum lipsa altor componente aflate in apa inaintea procesului de demineralizare, cum ar fi substante organice, insecticide, pesticide, etc.
Procesul de demineralizare se face cu ajutorul rasinilor selective, schimbatoare de ioni.

| optimista_5827 a răspuns:

Nu e acelasi lucru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as dori sa intreb daca demineralizarea apei este fenomen chimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba din contra apa distilata are o puritate multe mai ridicata (undeva pe la 99, 98%) decat apa demineralizata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, nu este nicio diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai apa aceea distilata are un rost.Acel rost este:ca beau oamenii care nu prea au bani de altfel de apa, oamenii care le plac apa aceea si oamenii care iau apa aceea penrtu animale.Va sfatuiesc sa beti din acea apa pentru ca este buna, sa nu o dati la animale pentru ca:animalele se pot imbolnavi did acea apa.MULTUMESC FOARTE MULT!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici apa distilata nici apa demineralizata nu prezinta garantia ca sunt pure daca nu a fost folosita o apa buna calitativ pentru obtinerea lor. Exista substante ( nocive) care nu se elimina din apa prin procesul de distilare! De asemenea procesul de dedurizare cu rasini schimbat-oare de ioni nu elimina decat duritatea din apa nu si alte componente.

| aprilei a răspuns:

In natura apa se gaseste sub toate starile de agregare:
solida (gheata, zapada, grindina),
lichida (apa de ploaie, ape subterane, oceane, mari, fluvii, rauri, etc.),
gazoasa (vaporii de apa din atmosfera).

In natura nu exista apa pura deoarece contine substante dizolvate, microorganisme, etc.

Apa pura se obtine prin distilare.
In acest scop, se foloseste un aparat de distilare in care, apa se transforma in vapori prin fierbere, iar vaporii rezultati se condenseaza prin racire.

Prin apa demineralizata se intelege lipsa prezentei mineralelor in acea apa, si nicidecum lipsa altor componente aflate in apa inaintea procesului de demineralizare, cum ar fi substante organice, insecticide, pesticide, etc.
Procesul de demineralizare se face cu ajutorul rasinilor selective, schimbatoare de ioni.

| aprilei a răspuns:

In natura nu exista apa pura deoarece contine substante dizolvate, microorganisme, etc.

Apa pura se obtine prin distilare.
In acest scop, se foloseste un aparat de distilare in care, apa se transforma in vapori prin fierbere, iar vaporii rezultati se condenseaza prin racire.

Prin apa demineralizata se intelege lipsa prezentei mineralelor in acea apa, si nicidecum lipsa altor componente aflate in apa inaintea procesului de demineralizare, cum ar fi substante organice, insecticide, pesticide, etc.
Procesul de demineralizare se face cu ajutorul rasinilor selective, schimbatoare de ioni.

| lomchi a răspuns:

Nu. Apa demineralizata are calitatile unei ape dublu distilata.
Apa demineralizata se obtine prin tratarea apei cu schimbatori de ioni (retin ionii din apa ) iar apa distilata se obtine prin distilare.
Apa distilata nu este o apa pura.