| PINKPERX2 a întrebat:

sunt la regim si voi pleca la mare, ce as putea sa mananc sanatos.

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Fructe, legume proaspete, vezi sa le speli inainte bine si sa ai grija la mancarurile cumparate sa nu te imbolnavesti. Poti manca peste la gratar, pui la gratar cu garnituri de legume. Evita alcoolul pentru ca te ingrasa, si sucurile carbogazoase, dulciurile, etc in loc de inghetata mai bine mananci un sorbet sau iaurt inghetat.

| Hotmama12 a răspuns:

Fructe.dar cum organismul are navoie si de carne, incearca carnea de peste.
Eh, oricum sti cum e? Orice lucru bun in viata e imoral, ilegal sau ingrasa...

| Crashhunter a răspuns:

Salata,de ex.Incearca sa o asortezi cu putin ulei de masline(daca ai la masa, ca din cate stiu mai mult de 80% din oameni merg la terasa cand sunt in vacanta la mare/munte)Sau incearca niste iaurt slab.Cum ar fi cel de baut.Fructe de genul pepenelui si legume cum ar fi ardeiul gras ajuta.Apa plata,ceaiuri(NU NESTEA SAU LIPTON,ceai din plicuri,din plante reale daca se poate), cafea mai putin si cu foarte putin zahar(eu cel putin cand beau cafea nu suport zaharul in ea). Sucuri naturale, din portocale, grepfruit, limonada iti sugerez Homemade ca habar nai cat zahar pun aia.Iti recomand mierea oricum la Limonada. Fara alcool.Carne...De peste sau carne grasa mancata moderat, gen cotlet de porc, etc. Adica daca stai o saptamana incearca sa mananci vreo 2-3 zile si niste carne.In rest, eu iti sugerez sa lasi regimul cat esti la mare.E mai bine, mai distractiv si te poti simti foarte bine.Sau,poti ramane la regim, ramai sanatos, si...nefericitlaughing
Serios,daca tu chiar vrei sa ti regimul in continuare, nu e nimic.E mai sanatos. Oricum, cu carnea mai rar, iti recomand si eu ca si ceilalti pestele. Evita pestele de genul somonului deoarece e destul de greu si SCUMP.Salata multa,incearca fructe multe,sa ai cu tine gustari de genul merelor,bananelor, pentru ca (bine, chiar daca marul e negativ iar banana e destul de nutritiva)sunt consistente si cu cat mananci mai putin si mai des cu atat slabesti mai mult si esti mai sanatos, dandu-i organismului de munca.
In rest, iti urez distractie placuta si multa bafta!

| CeceTv a răspuns:

Hei! Daca tot pleci la mare poti manca peste. E foarte gustos! Poti incerca niste fruce de mare sau o salada facuta chiar de tine! Piept de pui la gratar il poti asorta cu un piure! Inceraca sa bei apa plata sau un suc de portocale! Dar fara acid! Te poti imbalona! Sper ca ti-am fost de ajutor! Distractie placuta!