| Viitorulapropiat a întrebat:

..am in apartament invazie de gandaci de bucatarie.Sunt oribili si misuna peste tot. Daca ma pisca pot pati ceva? Se urca si in pat sau pe oameni? Cum pot scapa de ei? Va rog sa maaaa ajutati,stiu ca suna haios,dar imi este frica de ei, sunt oribili.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Nu spui ce fel de locuință ai.
Pe cat posibil trebuie să fie mobilată simplu, cat mai puține obiecte pe jos, adică totul la vedere.
Apoi se controlează și se astupă (silicon transparent) orice fisuri din perete sau colturile pardoselii.
Paralel se trece la stropiri periodice cu insecticid pe bază de piretru la extremitățile încăperilor. Se aplică și în jurul ușilor.
Atunci cand par a fi dispărut răman ouăle.
Nu e ușor. E război.

12 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Orice otrava ii omoara, orice insecticid, sunt destul de sensibili, trebuie doar imprastiata otrava pe unde merg ei si ii vei gasi morti dimineata, nu urca pe oameni pentru ca ei nu sunt carnivori, dar sunt extrem de scarbosi pentru ca urca pe alimente pe care tu le manaci deci clar trebuie sa scapi de ei

| nugasescusernameliber a răspuns:

Sa stii ca de la sine nu vor pleca si stim cu totii cat de greu scapi de ei, ai impresia ca de-ar exploda casa ei tot ar supravietuii.
Daca produsele din comert nu functioneaza, nu mai arunca banii aiurea si cheama deparazitarea fiindca intr-un final tot la ei ajungi.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Am uitat sa mentionez, da, sunt periculosi fiindca iti dai seama prin ce locuri umbla si cate bacterii si cine stie ce altceva mai aduc cu ei.

| Viitorulapropiat explică:

Chiar nu aveam nevoie de "mistoul" tau.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Scirboase vietati, nici mie nu imi plac.
Va trebui sa faci curatenie generala si dezinsectie. Trebuie sa repeti dezinsectia cam dupa 10 zile, pentru ca larvele din oua nu mor. O faci pentru gindacii tineri care ies din oua.
Atentie! Daca vecinii nu fac curat si dezinsectie, vor veni mereu altii de la ei. Cere la Asociatie sa se faca dezinsectie in tot blocul, inclusiv la subsol. Daca saint vecini care spun ca nu au, aceia mint de rusine sau dezinteres.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

K300 este un sprai anti carcalaci foarte bun,cel mai bun după mine! foloseștel cu încredere! dă pe la coșul de gunoi, pe lăngă pereți, în spatele wc-ului, și se termină povestea cu ei! ce culoare au? roșii sau negrii, sau ambele?

| Viitorulapropiat explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Multumesc...o combinatie de rosu cu negru. Sprai ul lasa un miros puternic?

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

K300 și ai scăpat instantaneu de ei! Ascultă la băiatul K300! ai să mă pomenești! este spray!

| PetrusEmanuelMihai a răspuns:

Nu pyesti nimic daca te pisca daca te referi la gandacii negrii ...aia trag la gaz sau apa.....http://www.soimultaberei.ro/......ental1.jpg la tpul asta te referi tu nu? Da? Sau la cei de apa care sunt asa : http://terminatorii.ro/......kroach.jpg La care din ei?

| Oo_Smartwo_1982 a răspuns:

Dupa cum spunea inca cineva pe aici, va fi un razboi pe termen lung.1 sapt. 2. Depinde.
- in primul rand trebuie sa stii cu cine lupti. Sunt deosebit de insistenti, poate cele mai insistente vietati. revin si revin. Vin pentru ca gasesc hrana si mediu propice pentru cuib. Mizeria alimentara. Firimituri, picuri de ulei, vase nespalate, etc. Sunt f. activi noaptea si pasivi ziua, la lumina. Cauta sa se cuibareasca in medii UMEDE si daca se poate, calde. Asta in special pentru a-si forma o familie..numeroasa.
Nu inteapa, nu e pradator si nu vine intentionat în pat, dupa cum spuneam, nu are el chef sa doarma langa tine, daca apare in pat onseamna ca au acaparat tot apartamentul. sau mananci in pat? Nu sunt cazuri in care sa fi intrat in ureche ..nu te ingrijora de asta. Am obs ca le plac aparatele electrice (tv, boxe,) si nu ezita sa se ascunda acolo. Se mai ascund prin crapaturile de gresie, la pliurile parchetului. Sunt barbat in toata firea, nu mi.e frica de ei, dar mi.e scarba. Sunt purtatori de boli, asta e problema. Pot contamina zonele pe unde bla des.
1. Trebuie sa faci curat neaparat absolut peste tot. Asta e WW1. Cumpara mai intai clor parfumat si 2-3 fiole REGENT -8lei/ fiola ( Fa-ti solutia Regent intr-on sticlă si fa o gaura mica in capac, o fiola la 400-500ml apa) si un spray Killtox ( atentie, Aroxol si altele is proaste).Fa curat intr-o anumita ordine :
A. - incepe cu camerele si balcon! sunt zone doar tranzitorii si de refugiu temporar. Daca vezi tot timpul gandaci prin camera, de obivei nu sunt aceiasi. Fa curatenie drastica.generala. foloseste sac de unica folosință la aspirator si arunca-l pe urma. Daca nu ai, pune servetel imbibat in solutie de Regent si baga-l in sacul din dotare. Asta e impotrova oualor ce le poti aspira. Pune putin clor parfumat in apa si spala parchetul(nu il va decolora ), tocul usilor, usile. trage patul de la loc, mobila spala cu clor sub ele si stropeste plintele parchetului cu Regent. Impinge.le la loc continua sa stropesti cu regent tot chenarul camerei, inclusiv pragul. Toate plintele. In camere sunt zone tranzitorii, colonia si cuibul cu pui le gasesti in baie, bucatarie, sub frigider sau in cupa aceea a lui unde se aduna apa, o gasesti in spate deasupra la compresor, in spate la masina de spalat, orice zona cu tevi, cu condens, cu aerisiri. La mine a fost doar un cuib, sub frigider pentru ca parchetul e putin umed mai tot timpul si are crapaturi intre placi. recomandat sa faci curat mai intai in camere pentru un motiv logic,: daca incepi cu bucataria, baia, sau zonele de cuib, ele se vor refugia in camere! Sunt maestrele refugiului! Nu le ataca direct cuibul! Acum camerele ti-s curate si date cu insecticid Regent. daca iti vor intra, le va omora sigur!
B. - Holul. debaraua, cămara cu alimente de langa hol. Scoate produsele/ obiectele pe hol si fa curat. Spala bine Da cu regent in camara cu alimente doar la nivelul solului si nu pune nimic acolo timp de 1 sapt. Tot la pliul plafolului cu perete, in colturi.E suficient. Sa ai killtoxul langa tine. Daca dai de cuibar, foloseste-l din plin, chiar daca sprayul pute rau de.tot. foloseste masca din panza, cum au stomatologii si evident manusi chirurgicale.
C. baia, bucataria. Spala cu detergent, frumos si minuțios toata bucătăria. Pe jos, la fel apa cu clor. Da cu regent si pe aici. Nu mai lasa vase peste noapte, nu lasa firimituri pe masa lasa curat zilnic.
Fa curat in baie, trage tot de la loc si spala, fara lene. Toarna putin rehent si in scurgere. In bucatarie si baie poti sa le pui capcane. acele exempe: in capac, sub mobila de buc., faina cu bicarbonat de exemplu
Acum, facand curatenie si dezinsectia vei sti clar un lucru : tu nu mai ai problema in apartament. Asta dureaza o zi..plina!
Goangele inca insista si care le vezi vor muri in 2 zile, maxim, sau sunt "vinituri" si nu stiu ce le adteapta...

2. WW2 MEDIUL Exterior.
Da, te-aiobilizat si ai depus un efort scos din comun facant o asa mare curatenie si dexinsectie. Bravo! Desfa o bere/ vin o meriți! Problema e ca ai vecini certati cu curatenia...
Aici incepe al II.lea R.M..incearca sa nu il ai cu ei, cu veciniilaughing. Tot cu gandacii! big grin

A. - Trebuie sa izolezi caile lor de acces in apt. Tau
Cauta si noteaza toate zonele pe unde pot intra din exterior. De exemplu, poate ai usita de aceea la coductele de la baie..trebuie izolata, dar nu o cimentalaughing app de ciment,. Ia ciment alb ( e ieftin), fa o pasta si daca ai gauri pe langa conductele care intra in perete, acopera-le... atentie, pasta se intareste repede. Cumpara bradut pentru masina si da-l cu regent si pune- la aerisiri. Si in camera conductelor, la robinetii de siguranta. In camara cu alimente doar imbiba in vata si da usor pe grilajul aerisirii. Solutia Regent nu miroase tare si nu e toxica pentru om in conditii normale de folosinta, dar nu se recomanda in preajma alimentelor.

B. - razboiul rece.
De acum va trebui întreținută curățenia, saptamanal. Nu generala, evident. La fel, trebuie sa repeti desinsectia, afica sa dai cu Regent la nivelul solului, la plinte, colturi, etc. " Reincarca" bradutii cu regent.

Atentie, dupa ce se aplica Regent, nu mai spala inca o data cu mopul, ca un retus sau spalare finala...solutia de regent isi pierde din eficacitate!

Vei scapa 100% de ei, chiar daca gandacii au azil politic prin vecini.

| Oo_Smartwo_1982 a răspuns (pentru Oo_Smartwo_1982):

Am uitat sa precizez, este necesar sa desinsectezi saptamanal timp de 4-5 saptamani.

| simonacallas a răspuns:

Daca ai invazie, nu scapi de ei doar cu spray. In plus, e scump (vreo 20 de lei) si nu iti ajunge un tub. Te duci la un magazin veterinar si cumperi 2 fiole de Regent (sau cum se mai numeste acum). Costa cativa lei fiola. Este singura otrava care are efect pe lighioanele astea. Prepari o solutie dintr-o fiola de Regent si 500 ml apa (pe fiola scrie sa pui mai multa apa, dar e mai sigur sa o faci super concentrata) si pui solutia intr-o sticla cu pulverizator (daca nu ai vreuna goala de la solutie de spalat geamurile gen, gasesti la magazinele de plastic sau la hypermarket sticle goale cu pulverizator, costa 2-3 lei una). Dai in toata casa, de-a lungul plintelor, tocurilor de la usi si geamuri insistand in bucatarie si in baie. Caita bine pe unde au culcusuri. La mine isi facusera in interiorul usii de la bucatarie, asa ca a trebuit sa scot usa din tatani, sa pulverizez otrava inauntru si sa lipesc banda adeziva, ca sa nu mai iasa lighioanele speriate de otrava. De asemenea, isi mai fac cuiburi in mobila de bucatarie. Pulverizeaza si in dulapuri, si pe langa gurile de aerisire, pe langa tevi, peste tot. Sa nu uiti sa dai si la toc si in fata usii de la intrare! Inchizi toate geamurile si iesi din casa, macar cateva ore. Ideal ar fi sa lasi asa toata ziua – dai cu otrava si iesi din casa (sau lasi peste noapte, daca ai unde sa dormi in alta parte). Cand te intorci acasa, poti sa aerisesti. Dupa 3 saptamani repeti operatiunea, cu cea de a doua fiola de otrava, pentru ca atunci e perioada in care incep sa iasa alti gandaci din ouale lasate, iar otrava nu actioneaza asupra oualor. Garantez ca vei scapa pentru multi anhi. Eu am scapat asa de carcalacii care invadasera blocul, acum 5 ani. Vecinii care nu au facut ca mine au si acum gandaci, dar la mine n-a mai calcat picior de lighioana scarboasa. Succes!