| Marialy a întrebat:

Maine sunt singura acasa si vreau sa le fac parintilor mei o surpiza: niste clatite. Dar nu stiu cum sa le fac. Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum se fac clatitele. Va multumesc! Fundita pentru cel mai explicit raspuns, dar fara site-uri.

Răspuns Câştigător
| scosei a răspuns:

Porţii: 4

Timp de preparare: 30 min (plus 30)

clatiteIngrediente:

125 grame de făină (1 pahar)
2 ouă
120 ml lapte (o jumătate de pahar)
120 ml apă, apă minerală sau sifon (o jumătate de pahar)
30 grame unt topit (2 linguri)
2 linguriţe zahăr ( doar pentru umpluturi dulci)
puţină sare (un sfert de linguriţă)
câteva linguri de ulei pentru prăjit

Preparare:

Amestecaţi ouăle cu făina, într-un bol adânc, cu ajutorul unui tel. Adăugaţi treptat laptele şi apa. La final adăugaţi sarea şi untul şi amestecaţi până când obţineţi un aluat subţire şi cremos.
Lăsaţi aluatul să se odihnescă 30 de minute.
Încingeţi o tigaie – de preferinţă teflonată - la foc mediu. Ungeţi-o cu puţin ulei şi adăugaţi un polonic mic de aluat (un sfert de pahar). Rotiţi din încheietura mâinii, în sens circular, pentru ca aluatul să se distribuie uniform pe toată suprafaţa tigăii.
După aproximativ 2 minute desprindeţi marginile clătitei cu ajutorul unei spatule şi întoarceţi-o. Coaceţi-o şi pe cealaltă parte timp de aproximativ un minut.
Continuaţi la fel cu celelalte clătite.

Clătitele se servesc calde, rulate sau pliate (în patru), cu umpluturi dulci sau sărate.

Spor la treaba!happy

16 răspunsuri:
| hontapoc a răspuns:

Uite cea mai usoara metoda de a face clatite: http://culinar.bzi.ro/cum-sa-faci-clatite-4667

| Danyelusha a răspuns:

Buna!

Mod de preparare
Se amesteca cu telul 2 oua intregi, 300 ml de lapte, 200 g de faina, 200 ml de apa minerala, putina sare si cand este neted se adauga 50 ml ulei. Nu se adauga zahar, altfel se va lipi de tigaie.
Modul de prajire a clatitelor:
la prima clatita se unge tigaia cu ulei; la restul ajunge uleiul adaugat in aluat. Daca se lipeste de tigaie, partea arsa se indeparteaza cu un cutit, se sterge doar locul respectiv si se unge cu ulei.
Clatitele se pot umple cu gem, cu miere. Pentru mai multe idei vezi celalte tipuri de clatite.
Ingrediente
2 oua
300 ml de lapte
200 g de faina
200 ml de apa minerala
Putina sare
50 ml ulei

Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| anss23 a răspuns:

Sunt foarte usor de facut, nu-ti fa griji.
O sa ai nevoie de:2 oua,o cana de faina,o cana de lapte sau apa,un varf de cutit de sare.
Amesteci aceste ingrediente,pui in tigaie putin ulei,il incingi bine,pui intr-un polonic acest aluat,pui in tigaie aluatul cu polonicul,apleci tigaia pe o parte si cealalta, ca sa se intinda mai bine aluatul, lasi sa se faca pe o parte vreo 2 minute, apoi o intorci cu ajutorul paletei(sau o ridici putin cu varful cutitului si o intorci su mana)o prajesti si pe cealalta parte(dupa ce o intorci nu o mai lasa mult pentru ca se face repede) o scoti din tigaie si o pui pe o farfurie.procedezi la fel cu toate clatitele pana cand se ermina aluatul.Si nu te speria daca primele clatite nu-ti vor iesi prea bine, prima nu iese niciodata prea bine, cel putin in cazul meulaughing
Bafta!

| Rockart a răspuns:

Amesteci 2 ouă, o cană lapte, o cană apă minerală şi faină până arată ca smântâna. Laşi aluatul să se liniştească, apoi pui ulei în tigaie, da-i drumul la aragaz dar să laşi să înceapă să sfârâie să nu lipească clătitele de tigaie, torni cu polonicul (un strat destul de subţire din aluat) cât tigaia, laşi vreun minut, două şi o întorci.

Baftă!

| Dolores09 a răspuns:

Pai nu gasesti in toata bucataria aia o carte de bucate, cu retete?
E oricum foarte simplu.
Iti trebuie lapte, faina, oua, sare si zahar. Amesteci foarte bine compozitia lasi apoi o ora sa se odihneasca. Peste o ora iei cratita pui foarte putin ulei cat sa o ungi, astepti pana se incalzeste uleiul si faci clatitele din compozitie. Si asta-i!

| Madalina123 a răspuns:

Bun,decihappypentru inceput,pui oua,peste oua faina,apoi, adaugi lapte,laptele fiind adaugat pana cand compozitia va putea curge intr-un fel, apoi, pui cam un sfert de sticluta de esenta de rom, putin ulei,si, la treabahappy Pui pe tigaie ulei, dar vezi sa nu fie mult! apoi torni in tigaie cu un polonic, cat sa cuprinda tigaia. Cand vezi ca pe deasupra nu mai este asa "moale" o intorci cu mana, cu o lingura, sau poate reusesti performanta de a arunca clatita in sushappy apoi o pui pe o farfurie, o ungi cu ce vrei tu: finetti, gem, depinde de preferintehappy sper ca am fost destul de explicitathinking multa bafta si iti tin pumnii ca clatitele sa iasa gustoase si parintii sa fie mandri de tine!

| Alissa193 a răspuns:

Hey,chiar astazi am facut si eu clatite-dupa mult timp.Reteta e simpla-pentru multe clatitebig grin:Ingrediente:1 litru de lapte+4-6oua(mama mi-a spus ca la atit de mult lapte e mai bine sa pun 5-6 oua), 2 cani de faina+putina sare si putin zahar.Le mesteci toate cu un mixer. Daca "sosul obtinut" e prea subtire mai adaugi faina(depinde deja cit de groasa vrei sa fie clatita).Ai grija sa nu se arda-am cascat azi gura si am ars vreo 2-3big grin.Pofta Buna!

| lorrena97 a răspuns:

Pai ai nevoie de: ape sau lapte( de preferinta )jumatate de litru, 3/4 oua, faina 500g, un praf de sare, 100g de zahar

1.pui ouale cu 250g de faina si le amesteci bine
2.adaogi laptele sau apa depinde ce ai
3. apoi dupa ce amesteci bine pui sarea si zaharul si restul de faina
PS:fa cu gem suntmai bune

| ava99 a răspuns:

Mod de preparare al acestei retete de prajituri:
Se amesteca cu telul 2 oua intregi, 300 ml de lapte, 200 g de faina, 200 ml de apa minerala, putina sare si cand este neted se adauga 50 ml ulei. Nu se adauga zahar, altfel se va lipi de tigaie.
Modul de prajire a clatitelor:
la prima clatita se unge tigaia cu ulei; la restul ajunge uleiul adaugat in aluat. Daca se lipeste de tigaie, partea arsa se indeparteaza cu un cutit, se sterge doar locul respectiv si se unge cu ulei.
Clatitele se pot umple cu gem, cu miere.
Ingredientele acestei retete de prajitura:
Ingrediente:
2 oua
300 ml de lapte
200 g de faina
200 ml de apa minerala
Putina sare
50 ml ulei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce idee grozava : hmmm depinde de compozitie incalzesti apa o cana doua 3 asa 2 oua faina dupa cantitate putin ulei, putina sare, esenta de vanilie sau rom coniac smug ca sa iasa cat mai pufoase trebuie sa pui apa minerala. Apoi amesteci ingrdientele si ungi tigaia cu putin ulei ca sa nu se lipeasca si pui cu polonicul compozitia :* cam atat baftaa si funda?

| Marialy explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Cu totii veti primi votul "Folositor".

| Michael54654654 a răspuns:

Amesteci faina cu oua, sa nu fie prea gros, si pui in tigaie.
Simplu

| evoss a răspuns:

Nu ti-e mai usor sa cauti pe google sau pe youtube reteta? E atat de banala incat nu merita povestita aici.