| Rodijacqueline a întrebat:

În butoiul de varza acra mai am 3 verze, mai pot pune varza cruda în aceeași zeama?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu!
Incepi alt butoi, cu alta zeama, fiindca are nevoie sa fermenteze, ca sa se acreasca. Nu poti pune varza in zeama deja fermentata ca nu se mai proceseaza.

Scoate varza murata si pune-o intr-o galeata, cu zeama ei iar in butoiul gol poti pune alta varza dulce cu saramura noua, ca sa incepi iarasi procesul de fermentare si acrire.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nuuu!
scoti varzele, speli butoiul, pui varza cruda si faci saramula si pui condimentele necesare!
Nu are cum sa se mureze in moarea verzei
Sa stii daca nu s-a muiat, nu pute, o poti folosi cu incredere! Am facut asta vara mancare din ultima varza si a iesit foarte buna.Sau o poti congela si o poti folosi cand vrei.

| J0B0MAT a răspuns:

Ce-are dacă pui? Oricum altfel aruncai, pune și vezi cum e.