| Furnicuta000 a întrebat:

Sunt foarte suparata. Anul trecut in martie am facut 3 camere la mansarda. Peste iarna nu a stat nimeni acolo si nu le-am mai incalzit. Acum am vazut ca sunt crapati toti peretii, inclusiv tavanul. Niste crapaturi foarte lungi, unele chiar si de 1 cm latime. Ce pot sa fac? Vreau sa repar singura. Chiar trebuie sa dau cu var peste tot? Exista ceva ce as putea sa cumpar ca sa ii repar?

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Prima data trebuie sa intelegi de ce s-a crapat, daca e ceva problema structuala s-ar putea sa fie neovie de interventii mai costisitoare. Orice ar fi varul nu o sa ajute (nici nu stim ca il mai foloseste cineva), vezi prima data cu cine a facut constructia.

| darrio2007 a răspuns:

Nu spui din ce sunt peretii. Mai multe detalii.
De obicei sunt din ghips carton.

| darrio2007 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Sa fii sigur ca s-a referit la var lavabil. Si chiar se foloseste, daca nu stiai.

| RoCkKiD a răspuns (pentru darrio2007):

Pe crapaturi de 1cm?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind ia legatura cu firma care ti a renovat zugravit cele 3 camere, cheama i sa vada ce rahat au facut, tu singură nu poti repara, acolo trebuie un meserias priceput sa puna plasă pe zid sa intareasca peretii crapati si tavanul, plus ca trebuie sa iti dea o garantie la lucrarea efectuata in caz ca crapă sau apare igrasia sau mucegai tu i dai in judecata ca ai platit bani ca sa zugraveasca si si a batut joc de tine.

| carevaescu a răspuns:

O crăpătură de un centimetru latime poate indica o schimbare structurală.
E diagonală crăpătura?

Daca da, sunt câteva posibilități

In cel mai bun caz s-a mai așezat casa in pământ. Dar poate fi și grav. Poate fi o problema la fundație.

In cel mai erau caz ai o problema la structura. Nu e de joaca.

Vorbește cu un structurist.

| darrio2007 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ea a vrut sa dea cu var. Tu ai spus ca nu se mai foloseste. La asta m-am referit. Nu intelege ce vrei tu.

| Furnicuta000 explică (pentru darrio2007):

Ma rog, lavabil sau cum se numeste. Am zis ca poate se gaseste ceva cu care se poate umple crapatura

| Furnicuta000 explică (pentru carevaescu):

Poate fi si din cauza ca la parter a inceput sa se lucreze la pereti (daramat pereti, construiti altii, tencuiti etc) si asta sa fi afectat si camerele de la mansarda?

| carevaescu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, posibil. Dar amploarea crapaturilor (ziceai ca uneori sunt "late" de aprox 1cm) e suficienta cauza de grija.

Aici, prin text si interpretare la liber, e imposibil de evaluat. Iti trebuie un expert sa se uite

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca este rigips exista glet special pentru asa ceva. Dar nu spui sau nu stii ce materiale s-au folosit la placare.

| Furnicuta000 explică (pentru darrio2007):

Eu doar am dat banii la mesteri si nu i-am intrebat prea multe ca aveau recomandari si oricum se gasesc foarte greu mesteri. Cred ca e rigips ca i-am auzit vorbind de rigips

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cred ca ti l-au pus fără caroiaj de aluminiu, direct pe lemn. E normal sa ai asemenea fisuri.
Lemnul lucreaza, in functie de umiditatea din spatiul respectiv. La fel si rigipsul.
Fara suparare, dar au profitat de faptul ca tu nu ai habar de asa ceva. Au facut repede si prost.

regis
| regis a răspuns:

Crapaturile respective, daca chiar au 1 cm latime, nu pot fi cauzate de lipsa incalzirii si nici nu se rezolva din zugraveala. Avand in vedere ca nu stii ce s-a facut acolo, nu cred ca te vei descurca singura cu reparatia. Dar nici de structuristi nu ai nevoie, orice dorel poate sa iti spuna daca sunt fisuri cauzate de structura de rezistenta sau doar niste rosturi intre placile de rigips, datorate structurii din spatele acestuia.