| DaltonCastle a întrebat:

Am de la bunicii mei o casa bătrâneasca; casa nu e chiar din paie cum era acum 100 de ani. E veche, e cam din 1970. Are 4 camere și eu as vrea sa o renovez (lindab în loc de țiglă plus reparații masive la acoperiș, sa îndrept pereții, sa îi pun parchet și faianță etc.)
Problema mare e ca aceasta casa e făcută fără fundație, cum se făcea pe vremuri, e joasa (nu ma deranjează) iar pereții sunt crăpați și o parte din tavanul în una din cele 4 camere plus ca pereții sunt uzi și au mucegai.
Mi-a zis o cunoștință ca nu are rost sa bag bani în ea ca e o dărâmătura și pierd banii renovand fiindcă orice i-aș face ea tot ar fi nasoala.
Eu nu vreau sa o dărâm. Este adevărat ca e caz pierdut și dacă o renovez pierd banii? Nu ma pricep în acest domeniu. Nu vreau sa fac alta.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu e deloc veche, casa in care locuiesc eu e din 1967.
O casa fara fundatie insa nu prea are șanse sa reziste, iar daca ar rezista nu te-ar ajuta foarte mult, din moment ce spui ca e si joasa.
Dar ca regula, daca merita sau nu renovata nu iti poate spune nimeni dintr-o descriere in 3 propoziții.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu merita. Nu cred ca vei fi prea fericit vazind ca apar vechile crăpături după ce ai băgat o groaza de bani în restaurare. Sunt crăpături structurale, care nu dispar orice ai face, poți doar sa le maschezi, dar mai tirziu tot apar.
Lipsa fundației e o problema foarte serioasa. De aceea e bine sa începi de la ea. Adică sa demolezi totul și sa o iei de la capăt.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca cineva care se pricepe ti a zis, de ce nu il crezi? Mai bine o darîmi si bagi bani in casa nouă construiesti tu alta, decat sa reznovezi vechituara asta si sa cadă pe tine.

| relian a răspuns:

La ce spui tu ca trebuie facut,este ca si cum ai face alta.Fa fundatie,fa alta casa fara so darami pe aia care e acum,fara sa platesti nimic la primarie, la demolare etc.
Simplu, eu asa as face, zic ca o renovez, dar de fapt fac alta fara ca nimeni sa isi dea seama ce fac laughing

| anonimg a răspuns:

Fara fundatie vor aparea mereu crapaturi, (si mucegai daca fundatia nu va avea hidroizolatie: un carton cu smoala macar).
Cineva a postat pe Youtube 3 videoclipuri cu o astfel de lucrare "Consolidare si renovare casa veche din paianta".
Primul videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=O28eYkMW8GY
Al doilea: https://www.youtube.com/watch?v=2tCSyntq-kA
Al treilea: https://www.youtube.com/watch?v=5RYHO67ile0
Urmareste-le pe toate 3 si vezi ce vrei sa faci. Citeste si raspunsurile omului la comentarii. Poti sa ii scrii si sa ii ceri informatii detaliate.
Nu ai nevoie de nicio autorizatie sa faci fundatie la o casa veche. Vei avea nevoie de autorizatie numai daca vrei sa constuiesti o casa noua sau sa darami o casa veche. Dar ca sa fii sigur, te poti informa la primarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am auzit că renovarea îți ia mai mulți bani, însă mi-ar placea să o renovezi. Fundația o faci pe dinăuntru. Unchiul meu și-a pus beton pentru o fundație mai înaltă, in interiorul casei. Asta după ce a dramat pereții interiori. Însă înainte de asta a luat de pe pereți (cu toporul sau altceva ) lutul cu tot cu vopsea vazandu-se doar cărămizile. Acoperișul l-a ridicat în sus punând între cărămizile de sus și acoperiș alte cărămizi. Desigur tavanul era dărâmat, dar în locul lui a pus un tavan cu placaj și vată, iar pereții descoperiți au fost dați cu ciment.

| Cybe3r a răspuns:

Dacă găsești o echipă bună de restauratori o poți face ca nouă dar e cam usturător la buzunar.
https://rustic.ro/? gclid=Cj0KCQjwo-aCBhC-ARIsAAkNQistt0-0ucE7P46o6VkLFoUGEbcdcOux9EHJC8NrquTmUtOjG_OEDYEaAqriEALw_wcB

| cristi202 a răspuns (pentru Cybe3r):

Mai usturător decat dacă ar demola și ar face - o din nou. Nu merita.

| Cybe3r a răspuns (pentru cristi202):

Corect. Restaurarea unei clădiri costa mult mai mult decât dacă ai face una nouă la aceleași dimensiuni

| GhitaAndrei2000 a răspuns:

Pierzi banii, mai ales ca nu ai fundatie.Parinti mei au renovat o casa veche si au bagat mai mult decat face o casa de la 0.Parerea mea e sa darami casa si sa faci alta, iesi mai bine.

| Burcsastefan a răspuns:

Bună ziua lagatura cu acoperiș puteți să nr 0752426150 István