| mircea22 a întrebat:

Vreau sa știu de ce putere trebuie sa fie centrala termica pe lemne pe care vreau sa o instalez. Cat face: 180m3 x 50w/m3

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar, cat face?

| relian a răspuns:

laughing ces cifrele alea, ce ai vrut sa spui, ori sa intrebi?
Putere unei centrale se calculeaza la suprafata spatiului incalzit, mai exact la volumul de aer din spatiu locuit.

Deci masori toata casa sau ce ai tu acolo, mergi la un magazin care vinde centrale si aia or sa stie ce sa iti recomande.
Atentie laughing nu te du la aia cu cifrele alea, or sa se tie aia cu mina de burta cand o sa vada ce cifre le dai.

Nu te apuca tu sa calculezi cit volum de aer ai acasa, masoara doar fiecare camera, toate spatiile unde vrei sa incalzesti, masori lungimea si latime, faci asa o schita pe o foaie, daca intelegi ce zic, si cu aia te prezinti la magazinu care vinde centrale termice pe lemne, o sa fii ok, stiu aia ce sa iti dea.

| Catrice a răspuns:

Da cu virgula sa stii

Răspuns utilizator avertizat