| Micu12 a întrebat:

1.Care imi poate recomanda un site cu camera foto DSLR ieftine noi /sh?

2. Ce model imi recomandati pana in 1300 RON? +Argument!

Fundita!

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

DSLR HS nu-ti recomand pentru ca nu sti cum l-a folosit fostul proprietar, daca l-a scapat sau nu, daca exemplarul respectiv a fost reusit sau a iesit din fabrica cu unele defecte, sau le-a dezvoltat pe parcurs + ca, cu criza asta preturile au scazut asa mult incat si pe un BRIDGE ( clasa de mijlco intre savoniere - cele mici subtiri si dreptunghiulare pe care le are toata lumea si DSLR-uri ) dar care e cea mai buna solutie pentru ca cele ieftine sunt prea, ieftine si banale, iar DSLR-urile sunt prea scumpe. DSLR no sa gasesti niciodata asa de ieftin, iar daca o sa gasesti o sa fie printre cel mai ieftin deci cu calitatea cea mai proasta. Un DSLR veritabil, de la orice firma, o sa fie cel putin 2200-2500 RON asta fiind cam intre mediu si cele mai ieftine, deci medii cam pe la 3000 RON iar cele scumpe, sa nici nu pomenim, iar asta nu e tot, pentru DSLR dupa cum bine sti deja ( cred ) treuie sa cumperi individual obiective, care costa pe putin 1-2000 Euro pentru inceput, dar cele mai sofisticate depasesc linistit dublul pretului astuia. In cel mai bun caz primesti un aparat cu un dispozitiv, sau acel dispozitie e cadou in anumite oferte sau primesti un aparat fara obiectiv, adica strict lentila peste care e montat un capac, si tu trebuie sa cumperi orice obiectiv iti trebuie, pentru distanta pentru aproape pentru poze de foarte aproape etc. Asa ca la ce preturi astronomice se discuta in categoria DSLRurilor, eu m-am orientat fara nicio rezerva spre Bridge-uri. Aici poti gasi foarte multe superbe. Savonierele ( prima categorie ) cea mai ieftina, duc un zoom de pana la 8X si un senzor de maxim 14-16 MegaPixeli, dar la un bridge gasesti ieftin aparate cu 10-15-18X cu foarte putin peste pretul celui mai scump savonier sau poate chiar la acelasi pret. Eu ins vazand Video Test-e pe youtube m-am hotarat ca nu-mi e nici pe departe un zoom de 10-18X si am cautat modele cu 20-24 dupa care m-am reprofilat pe cele de 30 X unde intra modele de genu :
Fujifilm S4000
Kodak Z990
Canon SX 40 HS ( care are 35X Zoom dar si pret mult mai mare cam 380$ acum adica cam 1300 Ron dar la momentu review-ului din video mai jos era 430$ adica 1500 Ron. Acu tu decizi ). Evident piata fiind asa de larga am gasit multe modele inclusiv de la Panasonic, Sony etc la 30X in jurul pretului de 5-700 Lei dar daca vrei neaparat Canon-ul care e cam de top printre Bridge-uri. Un video cu review in care vezi si cat de mult poate apropia gasesti http://www.youtube.com/watch?v=Zxg88Q7BY-o, Kodak Z990 http://www.youtube.com/watch?v=4OUALFExTkY si Fujifilm S4000 http://www.youtube.com/watch?v=IF170SGXHqs&feature=related. Sper ca te-ai convins ca nu merita un DSLR nou sau SH si ca cea mai buna varianta sunt Bridge-urile, asta daca nu te multumesti cu functiile si calitatea pozelor/video-urilor facute cu Savonierele. Anunta-ma si pe mine ce decizie ai luat :P

| Micu12 explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Ce pot sa spun. dupa ce am citit tot raspunsul pe care mi l-ai oferit m-ai influentat destul de tare spre achizitionarea unui bridge, dar momentan era o intrebare spre informare sa vad ce imi recomanda lumea. Multumesc!

| elievonc a răspuns (pentru Micu12):

Cauta si tu pe eMAG eu de acolo mi l-am luat si sunt foarte multumita...nu recomand deloc un aparat fosto second hand pentru. ca nu poti sa stii ce i-a facut fostul proprietar si e posibil sa iti iei teapa mai bine strange bani si cumpara unul nou happy

| Micu12 explică (pentru elievonc):

Dupa ce am studiat piata romaneasca si cea internationala online in legatura cu aparatura foto, am ajuns la concluzia ca este mai convenabil sa il cumperi din afara granitelor romanesti. De exemplu ultimul aparat foto de care m-am interesat era un Canon EOS 1100D. Pretul in Romania porneste de la 18-1900 lei, pe cand din afara cu tot cu taxa vamala ma ajunge ~1370 lei.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Micu12):

Da si eu m-am uitat in afara de ex pe Amazon.co.uk si am gasit si la 5-6 mil aparatele de mai sus fata de 8-11 la noi, da ideea e sa verifici si sa iei numa din tarile membre UE pentru ca cum noi suntem in UE nu platesti nimic, dar daca iei in afara tarilor membre ai o limita cam de nu stiu 2-300 E pe care poti lua peste care platesti daca bine stiu 30% din valoarea lor taxa pentru ca le introduci in UE, asa ca din tari ca Elvetia nu's de luat gadgeturi desi poate ar fi semnificativ mai mic pretu decat in rest. Dar eu zic ca de pe Amazon UK si alte siteuri de genu poti lua linistit si vb cu un prieten cunostiinta ruda de acolo sau cu persoane din astea care vin cu autocarele si ti le aduci in tara fara sa platesti 50-100 Euro pe curierat special. Deci se merita foarte mult sa iei dinafara. Inca un lucru pe care am uitat sa til spun data trecuta ( sau mai degraba lene sa mai editez raspunsu happy ) era ca de ex daca vrei ca, cu un DSLR sa vezi la echivalentu de zoom 30-35X, pe langa camera de cateva sute de grame iti trebuie si obiective de 4KG si lungi cam de 1M-1M JUMA, am vaz pe net, comparatie si o aratat echivalentu de obiective montate pe un DSLR. Iar nu cred ca ti comod sa porti monstrozitatea aia dupa tine, ca sa nu mai vorbim ca at cand filmezi si vrei sa departezi (largesti cadru ) adica sa scoti zoomu, cf? demontezi obiective in timp ce filmezi? > DSLRurile is bune pentru fotografi pentru ca fac doar poze de aproape si le trebuie claritate, nicidecum cand vrei sa filmezi animale din vale de pe un munte/deal sau orice altceva, gen elicopter sau avion care se prabuseste happy (stiu cam straniu dai un ex in care ai nevoie de zoom )

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat