| Andrei7520152 a întrebat:

A comandat cineva de aici din China? Imi puteti spune cat se plateste transportul / taxa vamala? si cat a durat pana sa ajunga coletul?

Răspuns Câştigător
| Cocolina6 a răspuns:

Debinde ce metoda de transport alegi sau pune la dispozitie vanzatorul, pentru ca sunt mai multe, mai rapide, mai lente, si bineinteles de greutatea coletului.
Pentru colete cu valoare peste 40$ se plateste tva 24%, se mai pot platii si alte taxe pentru anumite produse.

6 răspunsuri:
| Andrei7520152 explică:

Ok, imi poti spune te rog ceva. Daca faci comezni din china, tu cat platesti de obicei taxe vamale+transport? Se merita? Sau mai bine iei de pe Ebay SUA/EU?

| Cocolina6 a răspuns (pentru Andrei7520152):

La un kg platesc expedierea de la aprox. 20$ in sus, depinde de vanzator si metoda de expediere ti-am zis, de obicei pe orice site gasesti o pagina cu detalii despre expediere, de obicei denumita Shipping, taxe vamale am zis in primul posta cat costa. Daca se merita depinde ce cumperi, gasesti mai ieftin in china... dar ai grija la calitate.

| Andrei7520152 explică (pentru Cocolina6):

Mersi pentru raspunsuri. O singura intrebare mai am. Am vazut cateva site'uri, precum Dealextreme unde scrie All packages marked as 'gift' E adevarat ca asa automat platesti mai putin tva cand le ridici pentru ca sunt 'cadouri'? si mai au reclama cu 'free shipping'; dupa tine e pe bune gratis, sau e ceva teapa? mersi

| Cocolina6 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Da, se trece ca gift pentru ca asa nu mai platesti la vames tva-ul, dar vamesul o sa se uite in colet si daca e ceva scump, care e evident ca depaseste 40$ nu o sa te creada ca e cadou si poate sa te taxeze dupa o evaluare a valorii facuta dupa vizierul vamii, asta depinde cum te intelegi si tu cu el.

Da, unele magazine ofera si free shipping, la orice valoare sau la o valoare minima a comenzii, vezi cum scrie pe site...

Ms si eu de funditawinking

| Ovx_Ovidiu_1997 a răspuns:

Sal ai reusti sa comanzi pana la urma din China?

| Andrei7520152 explică (pentru Ovx_Ovidiu_1997):

Nu. sorry. Pana la urma am gasit ce am vrut in Romania. nici nu mi-am facut cont Paypal, de care ai nevoie neaparat daca vrei sa faci comenzi din china. Si pentru ala ai nevoie de un cont bancar la brd sau BT, BCR ets. si pe urma am citit ca o sa ai de-a face cu multe porcarii din partea celora de la vama. si iti va iesi foarte scump daca cumperi produse excesiv de scumpe (sa zicem, produse in valoare de peste 100 sau 200 $ ). la produse sub 50$ se merita, pentru ca nu sunt taxe foarte mari