| laudima22 a întrebat:

Am comandat ieri de pe GESCO, am dat toate datele, unde locuiesc ce și cum, dar acum mă întreb, am dat și nr de la casă, nr telefon, adresă email etc. și codul poștal. Bun îmi zice comanda a fost plasată este în curs de procesare, acum eu nu știu cum vine, trebuie să mă duc la poștă so ridici, sau mi o aduce curierul acasă? Dacă mi o aduce curierul acasă și dau și ramburs de ce mi-a mai cerut codul poștal!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Codul postal identifica strada si numarul unei strazi raportat la un anumit oras/municipiu
De ce? pot exista strazi cu acelasi numar si nume dar orase diferite

Nu cunosc acest site sa stiu daca este unul serios sau nu, dar un site cu o platforma serioasa iti arata cu ce anume se trimite un produs inca din faza platii sau a alegerii modalitatii platii si transportului, adica sa ai posibilitatea sa selectezi curier sau posta si chiar ce curier (daca respectiva platorma colaboreaza cu mai multe societati de curierat)

Odata ce ai dat adresa corecta si nr. de telefon, cineva te va contacta, daca e vorba de posta vei primi aviz postal in casuta postala sau ti-l aduce postasul la usa/poarta, daca vine prin curier te va contacta cel care iti face livrarea!

| Violleta2022 a răspuns:

Codul postal este strict legat de orasul, strada si numarul tau de la poarta si ajuta la localizarea adresei, de aceea are nevoie de cod postal atat postasul de la posta romana cat si curierul de la diverse firme de curierat.

Nu incurca codul postal (care este un numar format din 6 cifre exemplu: 245700) cu Oficiul POSTAL, care este un birou al POSTEI ROMANE.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu ce este acest gesco, dar banuiesc ca orice magazin online scrie destul de clar modalitatea de transport oferita.

Codul postal e o informatie ceruta indiferent de modalitatea da transport.

| laudima22 explică (pentru suntserios):

Păi și atunci înseamnă că nu vine prin poștă, îmi vine acasă? Dacă am dat să plătesc la curier ramburs, dar nu știam de ce îmi zice de cod poștal, credeam că trebuie să merg să l ridic de acolo, că am mai făcut așa odată.