| HincuFlorin01 a întrebat:

Am cumpărat acum o lună un telefon care are ceva probleme cu internetul ce mă deranjează (se deconectează de la rețea/ viteza internetului e mica). Am verificat și nu e de la router. Cum pot proceda pentru a primi alt telefon sau banii inapoi?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai poti.

| Wr3nch a răspuns:

Ai stat cam mult magnate, ca online se returneaza in 14 zile si in magazin til trimite in service, unde ii da o resetare si cam atat daca nu li se pare lor ca e ceva defect la el.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai depășit 30 zile de la achiziționarea telefonului nu mai poți face retur! Îl poți trimite în service dar nu îți vor înlocui piese sau modulul wifi că nu au cum sau nu se pricep!
Îl vor resofta și vor zice că ți-au rezolvat problema!

Dacă nu ai fost atent atunci când l-ai cumpărat și nu ți-ai pus problema returului in primele 30 de zile să-l stăpânești sănătos așa cum e!

Termenul juridic al porblemei tale este "viciu ascuns de fabricație" dar nu ai cum sa dovedești asta! Dacă faci reclamație la OPC tot la magazinul de unde ai cumpărat telefonul te vor trimite! E un adevărat cerc vicios!

| helpforyou a răspuns:

Il duci inapoi pana este in garantie.

| DjSannan a răspuns:

Dacă telefonul a fost cumpărat de la un magazin, poți încerca să returnezi telefonul și să ceri în schimb un altul sau banii înapoi. De obicei, magazinele au politici de returnare a produselor defecte sau neconforme. Este important să verifici termenii și condițiile de returnare a produselor înainte de a cumpăra ceva, pentru a ști care sunt drepturile tale în cazul în care apar probleme.

Dacă telefonul a fost cumpărat online, ar trebui să contactezi vânzătorul și să îl informezi despre problemele pe care le-ai întâmpinat. Vânzătorul ar trebui să ofere un răspuns și să ia măsurile necesare pentru a rezolva situația. Dacă nu primesti un răspuns satisfăcător, poți contacta platforma online pe care ai cumpărat telefonul pentru a solicita ajutor