| Anonimul151 a întrebat:

Am cumpărat de pe etsy, un produs livrat electronic. Mai exact un conținut de carte de colorat pentru amazon kdp. Dar, când am întrebat dimensiunile pe vânzător astfel încât să reușesc să o postez pe amazon kdp, vânzătorul spune că "încalcă" regulile amazon kdp, etsy. Dar și legile. Daca postez cărți duplicate. Că el s-a chinuit să le facă ore întregi și ca eu nu an dreptul sa le folosesc. Dar pot sa le folosesc pentru mine dar nu sa le revând pentru că le are și el. Pai din moment ce eu le am cumpărat, am plătit o anumită sumă nu pot sa le folosesc cum vreau eu? Am întrebat un alt vânzător care vinde produse aproximative, și el zice că se poate ( l am întrebat cu privire la produsele lui ).

E adevărat că pot de ex să le postez pe amazon kdp nu? Nu încalc nici o regulă... sau "lege" cum zice acel vânzător. Îmi spune că s-a chinuit să le facă și că nu am dreptul să le folosesc. Din moment ce le am cumpărat eu cred că am... nu?

Am întrebat vânzătorul dimensiunile pentru că nu îmi dau seama ca dimensiune e PDF-ul și nu merge. Nu reușesc sa găsesc dimensiunea potrivită...

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar autorul are dreptul de a hotari: ce produs, in ce conditii si cui isi vinde produsul.
Daca autorul nu-si da acordul pentru revanzare, iar tu totusi ii re-vinzi produsul, atunci autorul te poate da in judecata si CASTIGA SIGUR procesul!
Iar tu vei fi obligat sa-i platesti despagubiri, cat nu-i e rusine sa ceara!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai nici un drept sa vinzi asa ceva. E incalcare nesimtita de copyright! Cum ar fi sa ne apucam sa facem toti volume de poezie de Eminescu sub nume propriu si sa le vindem pe Amazon?

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi practic am cumpărat, plătit acel conținut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Ai platit o varianta printata a acelui continut. Nu zic nu, exista si carti cu model de asta de distributie in care ai dreptul de a le revinde. In mod normal si logic, n-ai. happy

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Mulțumesc. Chiar nu știam că nu am voie. Credeam că am de aceea am și cumpărat. Și pentru că a avut un preț foarte ieftin. Pe lângă asta dacă nu greșesc la descrierea acelui anunț scria că e pentru amazon kdp... De aceea am și întrebat vânzătorul...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Mai degraba incerci sa generzi ceva cu AI-ul si apoi sa vinzi. Desi si acolo pot fi probleme. Sau pur si simplu faci tu de la zero, ca atunci chiar ca n-are ce se intampla nasol...

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am cumpărat acum 2 luni de pe fiverr o carte pe care mi-a făcut o persoana așa cum am vrut. Am postat o pe amazon kdp dar nu am vânzări. Iar acum... Dacă tot am găsit asta credeam că pot să mai încerc cu aceeași nișă ( cărți de colorat pentru copii )... Cu AI, da se poate posta pe kdp, dar da pot apărea probleme.

M am gândit că se poate posta pe amazon kdp de ex dacă sunt spre vanzare. Chiar și așa scrie ca traducere ( "Pagini de colorat pentru amazon kdp" ). Plus că e mult mai ieftin. Voi vedea ce fac... Mă voi mai documenta.

Dar cum spuneam, alt vânzător îmi dă "aprobarea" ca pot sa postez spre vânzare pe kdp.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Cel mai bine iei si gasesti pe cineva de la zero sa iti faca doar pentru tine. Da, e mai scump, clar, dar are si potential mai bun. Si trebuie si ceva keyword research/marketing batut capul.