| melanya a întrebat:

Am o centrala termica veche Junkers instalată în anul 2002 conform actelor (așa am cumpărat apartamentul, cu centrala veche). Meșterul care se ocupă cu reglarea centralelor m-a sfătuit să o schimb, pentru că s-ar putea în timp să se strice. Astăzi am fost împreună cu el la o firmă și am achitat o centrală, dar nu o aveau pe stoc și au spus că o să o aducă abia pe 5 sau 6 ianuarie (o să mi-o livreze acasă). După ce o livrează, meșterul o să mi-o instaleze. Dar am cam mult de așteptat. Eu am plătit -o, mi-au făcut factura și chitanță pe numele meu. Eu sper că o să fie totul în regulă, dar credeam că o să mi-o livreze înainte de Anul Nou. Dar mi-au spus că abia după 5 ianuarie mi-o vor livra. Ce părere aveți?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce parere sa avem?
Ai comandat si ai de asteptat
Nefiind pe stoc este normal sa dureze mai mult pe langa asta urmeaza revelionul iar pana acum societatile au avut liber de Craciun, deci sarbatori legale.

Centrala din apartamentul tau functioneaza? a fost revisata conform legii?
Daca mesterul a spus ca mai poate functiona in conditii normale pana la data la care vine noua centrala atunci ai putea sa o folosesti pe cea veche!

| melanya explică (pentru Simpatic):

Da, centrala veche funcționează și are revizia făcută. Mă folosesc de ea.

| relian a răspuns:

laughing tu ne intrebi pe noi ce parere avem? Trebuia sa intrebi pe cei de la magazinu de la care ai cumparat-o.Iar daca aia tior spus ca pe 5 o sa tio aduca, nu vad ce mai intrebi ce parere avem noi laughing

Is doua posibile cauze aici.
1- tiai cumparat centrala si vrei sa te lauzi, sa afle si alti oameni ca iti pui tu centrala
2-te plictisesti si nu stiai ce sa mai faci, asa ca ce ai zis, hai sa scrii si tu ceva pe aici.

Daca e altul motivu, baga, eu nu vad. Daca vrei parere legata de mester, ala tea aburit laughing adica sa faca si el un ban acu de anul nou, ti-a bagat-o pe asta cu schimbatu.
Daca tu ai un lucru care nu ti-a facut probleme, care nu s-a defectat niciodata, sa schimbi pentru ce anume?
Schimbi cand se defecteaza, ori s-a defectat de mai multe ori, sau facut reparatii, cand vezi ca defectiunile is cam dese, atunci e timpul sa schimbi.

Ori mai poti schimba, daca cumperi ceva mai bun, mai economic, mai cu randament fata de ce ai tu nu?

Faci un calcul cit consuma ce ai tu, cit consuma o centrala noua, dupa stii daca merita.
Asa ce faci te apuci sa schimbi lucruri ca asa spune vecinu, sau asa spune meseriasu? Orice meseias te va sfatui mereu sa schimbi orice, pentru ca el o sa faca bani nu tu laughing

Meseriasu ala, daca tot tea aburit sa schimbi centrala aia, macar ti-a spus ceva de cea noua? Adica tea sfatuit sa cumperi una mai buna, cu randament mai mare, de calitate mai buna dec it ce ai tu, ori pe el doar la interesat sa faca un job?

Asa daca doar tea aburit so schimbi, fara macar sa iti si recoamnde ceva, ori sa te informeze, ce tipuri de centrale sunt, ce randamente au si etc, ai facut o alegere proasta, eu asa zic.

Centrala ta e buna, nu s-a defectat, o schimbai daca ai fi cumparat una comparativ cu ce ai tu, ceva gen OZN laughing asa daca ai luat tot la fel, bani irositi.

| melanya explică (pentru relian):

Intenția mea nu este să mă laud.
Eu am cumpărat apartamentul în anul 2022, cu tot cu centrală. Fosta proprietară mi-a lăsat și actele centralei. M-am uitat în acte și am constatat că centrala a fost instalată în anul 2002 (foarte veche, după părerea mea). Apoi din centrală din când în când mai picură apă (am ajuns să pun un lighean mic dedesubt). De aceea meșterul m-a sfătuit să o schimb.

| relian a răspuns (pentru melanya):

Nu ai spus nimic de picurare, de liagheane, asa ca eu nu am de unde sa stiu cum este centrala ta.
Nu ai spus nici ca sar defecta sau daca ai facut la ea ceva reparatii vreodata.
Ce am spus, a fost pentru ceva care nu e defect, la care nu se defecteaza piese, chair am si specificat a sta, daca nu gresc.Am spus daca repari mai des, daca is probleme, da se schimba, asta am zis.

Tu, cum nu ai mwentinonat nimic, am mers pe ideea ca ai o centrala brici laughing adica fara probleme, caz in care personal nu am vazut de ce sa o schimbi.
Daca stai sub ea cu ligheanu laughing aia trebuie sa spui de al inceput, am o centrala care deja a inceput sa curga, mesteru mi-a sugerat sa o schimb, sa nu mai caut sa repar pentru ca e veche, o fi ruginit bla bla.

Asa parca suna a altceva nu? laughing Nu am spus cu rautate, am aratat posibile cauze, eventual de ce unia fac ce fac, am zis posibile, asta nu inseamna ca exact asa stau lucrurile.
E bun, eu as fi schimbat de mult, de cand a inceput sa picure, ala e semn clar ca sa cam dus de suflet, e timpul sa schimbi.

Ca idee, ori ia-o cum vrei, eu as merge pe una ce are radiatorul ala din inox, asta daca sunt asa ceva.Stou ca boilere sigur sunt, de astea din inox, ala te tine mai mult, comparativ cu cupru ori ce materiale se mai foloseste.

Zic si eu, nu ma pricep cine stie la centrale de genul asta.Dar am vazut ca boilere sunt asa, ma refewr din alea electrice, sau termice, nu stiu de astea pe gaz cum or fi.

Ce stiu, e ca aceste centyrale trebuiesc intretinute, se spala radiatorul ala dupa ceva ani, daca nu anual, asta daca vrei sa te tina mult timp.
Sint ceva solutii speciale care se folosesc si se curata, banui ca scrie in cartea ei, cand o sa iti vina, pot citi si afla mai multe informatii.

| mont a răspuns:

Se întâmplă destul de des să dureze mult livrarea, mai ales în perioada sărbătorilor și înaintea lor.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Si eu am un Junkers din 2005, zwe28 mesterul care a venit sa faca revizia a zis atat timp cat merge sa nu o schimb ca astea noi sunt praf.
Adevarul ca in 18 ani nu s-a defectat niciodata, iat la ce calorifere am una in condensare nu face miracole.

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiBistriteanu):

Ma bucur pentru tine, eu intr-un interval de 15-16 ani deja sunt la a 2-a centrala termica
Depinde cat si cum este folosita, dar ai dreptate generatiile mai vechi erau mult mai fiabile!
Acum ca si la electronicele celelalte lucrurile se fac sa le tii o perioada de x ani dupa care le arunci si cumperi altele noi
Este vorba de capitalism si toata era consumului ce decurge din asta, este motivul pentru care unii au devenit multi-miliardari in euro/dolari fara sa fi inventat ei ceva, pentru faptul ca in fiecare an inginerii angajati la firmelor lor produc atentie nu produse si tehnologii noi ci "facelifturi" si nimic altceva, e vorba de toti gigantii de la Samsung la Apple, de la ariston la BOSCH daca vrei analogie la centrale happy

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nu poate să îți livreze ceva ce nu există în stoc. Apoi, va dura mai mult fiindcă mulți distribuitori au intrat deja în concediu. Trebuie să aștepți puțin.