| Tudorache_Razvan_1998 a întrebat:

Aurul trebuie sa aibă neaparat codul gravat? Dacă da ce cod trebuie sa aibă aurul roz?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gravarea codului se face de experti bijutieri dupa evaluarea calitatii (continutului) aurului si este insotita de sigla gravata a expertului evaluator.
Daca nu are gravare, atunci "aurul roz" al tau ar putea fi de... bronz!
Testarea (cu apa regala) se poate face la orcare bujuterie de aur atestat si poate fi chiar gratuita sau la un pret mic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la o bijuterie si verifica. Nu se marcheaza pe culori ci pe cantitatea de aur din continutul aliajului (bijuteriile nu sunt din aur curat).
Iata: Marcaj 375 aur de 9 karate (9k), 9 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 37, 5%, finete 375;
Marcaj 417 aur de 10 karate (10k), 10 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 41, 67%;
Marcaj 500 aur de 12 karate (12k), 12 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 50%;
Marcaj 585 aur de 14 karate (14k), 14 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 58, 33%;
Marcaj 750 aur de 18 karate (18k), 18 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 75%;
Marcaj 833 aur de 20 karate (20k), 20 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 83, 33%;
Marcaj 916 aur de 22 karate (22k), 22 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 91, 67%;
Marcaj 999 aur de 24 karate (12k), 24 parti aur din total 24 parti aliaj. Continut de aur 99, 99%.
Daca aurul este dintr-o bijuterie mai veche, cand nu erau aceste reguli sau este rupt dintr-o bijuterie mai mare este posibil sa n-aiba marcaj.