| Lexxie30 a întrebat:

Am comandat acum 2 saptamani de pe aliexpress si abia azi am observat ca am scris numele strazii gresit. Trebuie sa anulez comanda sau voi putea ridica coletul de la posta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca e o strada cu case si e acelasi postas la ambele adrese e posibil sa sesizeze greseala si sa primesti chiar tu avizul, depinde cat de bine isi cunoaste oamenii din zona. La fel daca sunt neconcordante in restul adresei.
Ai putea merge la oficiul postal sa le spui, in principiu dureaza cam o luna pana vine coletul din China, in perioada aia e bine sa treci pe la posta o data la 3-4 zile sa intrebi daca a sosit. Problema e ca nu au tracking in afara Chinei si nu vezi unde se afla coletul.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La momentul asta nu mai poti face nimic!
Comanda a plecat deja de 2 saptamani. Nu mai ai ce anula, ca este pe drum...
Poti sa mergi la adresa gresita si sa rogi persoana de acol, o sa te contacteze cand primeste coletul pentru tine. Asta este unicul lucrul pe care-l poti face acum.

| cfrtobias a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu poate vorbi cu curier si sa zica ca o gresit si sa ii dea adresa buna? si intre timp schimba din site numele strazii

| Lexxie30 explică (pentru Violleta2022):

Din cate stiu nu exista strada cu numarul pe care l-am scris. Momentan am modificat adresa pe site

| Violleta2022 a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu exista curier din China. Trimiterea unui colet terec prin cateva oficii postale internationale si apoi cele romanesti.
Nu vine nici un curier din China, specials a-ti aduca tie pachetelul.
Pachetul a plecata cum 2 saptamani cu posta chineza, a trecut deja prin cateva cente de sortare a coletului si probabil ca est la vama cu Romania, unde este preluat de un alt serviciu si sortat catre localitatea ta.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cum anume ai scris gresit? Care era numele corect si cum l-ai scris tu? Raspunde-mi ca sa iti spun cum sa procedezi. Si din ce oras esti ca una e sa fie Bucuresti, alta un oras de 10.000 de locuitori unde exista un singur oficiu postal.

| Lexxie30 explică (pentru andreia67):

Sunt din Galati. In loc sa scriu strada Saturn nr. 28 am scris Saturn nr. 38. Asta e singura greseala.

| Lexxie30 explică (pentru andreia67):

Multumesc mult! O sa incerc sa ma duc la posta zilele astea

| andreia67 a răspuns (pentru Lexxie30):

Daca e o strada cu case si e acelasi postas la ambele adrese e posibil sa sesizeze greseala si sa primesti chiar tu avizul, depinde cat de bine isi cunoaste oamenii din zona. La fel daca sunt neconcordante in restul adresei.
Ai putea merge la oficiul postal sa le spui, in principiu dureaza cam o luna pana vine coletul din China, in perioada aia e bine sa treci pe la posta o data la 3-4 zile sa intrebi daca a sosit. Problema e ca nu au tracking in afara Chinei si nu vezi unde se afla coletul.