| ioanamaria777 a întrebat:

Am dat o comanda pe aliexpres in ianuarie, de 3$. Vine acasa sau trebuie sa o ridic eu de undeva? Si imi mai ia bani la livrare?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca comanda este cu free shiping nu e mai costa in plus si transportul, deci va fi transport gratuit. pe langa asta mai ai de platit ceva 8 lei taxele vamale parca, mai era si 19% tva la valoarea bunului dar parca doar la comenzi de peste 10 dollari? numai stiu asta exact.
comanda vine la oficiul postal de care apartii nu vine la usa!

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Există trei variante prin care îți poate fi livrat coletul: direct acasă, la oficiul poștal sau la oficiul vamal. Pentru ultimele două vei primi o notificare în poștă.

Modalitatea de livrare depinde de dimensiunile și valoarea coletului respectiv. Comanda ta are o valoare mai mică de 10$ și probabil este de dimensiuni mici. Atunci cel mai probabil îți va fi livrată acasă. La vamă sunt oprite coletele mari și cu o valoare mai mare de 10$.

Atunci când dai comandă de pe site, este specificat costul de livrare. Dacă trebuia să plătești o anumită sumă, ai făcut deja acest lucru când ai achitat produsul. Acum nu va mai fi nevoie să plătești livrarea.

Verifică-ți contul de pe site și în cazul în care produsul nu ajunge la tine în timpul maxim stabilit de către magazin, atunci poți să deschizi o dispută pentru a îți recupera banii.

| alecsawng01 a răspuns:

Nu mai ai nimic de platit, si eu am comandat de pe ali, vine la posta, si primesti o hartie in posta cand a ajuns, dar de obicei primesti si notificare pe aplicatie.