| AiEnmaa a întrebat:

Buna! As dori sa comand ceva de pe un amazon din Europa, oricare dintre filialele din UE. Din ce am citit, in mod normal nu ar trebui sa platesc TVA de aducere in tara daca se livreaza dintr-un depozit european, insa mi-e teama. Vreau sa achizitionez un telescop si suma pe care as plati-o s-ar duce la 1500-2000 euro, in functie de ce aleg in final sa iau. Eu am mai comandat de pe Amazon prin 2018, insa cred ca era din USA si m-a rupt la transport si tva, care a fost in final mai mult decat pretul produsului laughing Se platesc taxe daca se livreaza din Europa in Romania? Mai ales pentru suma care as plati-o eu. De ex. Amazon DE, IT, ES, etc? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi sa nu fie Amazon UK, sau o alta tara care nu-i in UE, ca atunci platesti taxe.

Se pare ca pentru tarile care sunt in UE au scutiri de taxe si impozite, pentru anumite catgorii de produse, iar unele percep plata taxelor locale.
https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/vat/index_ro.htm

| AiEnmaa explică (pentru Violleta2022):

Sigur se aplica asta si din tarile europene? eu inteleg altceva de pe net, de aia intreb. vreau sa ma asigur

| blackann a răspuns (pentru AiEnmaa):

Nu te lua dupa violetta ca e prea proasta. auzi, peste 100 eur... vai de ea.

4 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Stii ce usor e sa faci o simulare?
ar fi durat mai putin decat sa scrii tot ce ai scris aici.

| AiEnmaa explică (pentru blackann):

Unde sa fac o simulare? ultima oara cand am comandat m-am trezit ca trebuie sa platesc cand au ajuns in tara, pe amazon nu-mi calculeaza ei tva-ul